Когато Обама застана начело на САЩ през 2009 г., държавният дълг на страната беще около 10,6 трлн. долара
Държавният дълг на САЩ за първи път в историята превиши символичния праг от 16 трилиона долара, съобщи снощи финансовото министерство на страната.
Това стана още в петък, макар че Министерството на финансите публикува новите данни едва след дългия уикенд във вторник. САЩ имаше нужда от 286 дни, за да увеличи дълга с още 1 трилион долара над предишния исторически рекорд от 15 трлн. долара, поставен в средата на ноември 2011 г. Данните показват, че федералното правителство трупа държавен дълг със скорост от 3,5 млрд. долара на ден.
Обявените данни идват като по поръчка за републиканците в битката им за спечелването на президентското място.
Те използваха новия рекорден дълг, за да напомнят на Обама обещанието му от предизборната кампания преди четири години, че ще намали наполовина държавния дълг до 2012 г. Нищо подобно обаче не се случи. „Вместо да изпълни това обещание, президентът позволи разточително харчене”, твърди председателят на Камарата на представителите в Конгреса Джон Бейнър.
Когато Обама застана начело на САЩ през 2009 г., държавният дълг на страната беще около 10,6 трлн. долара. Разходите за военните операции в Ирак и Афганистан и борбата срещу последиците от икономическата и финансова криза струваха обаче доста скъпо на неговото правителство. Сега те може да струват скъпо и на самият Обама, ако загуби надпреварата за мястото в Белия дом.