Според вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков основните проблеми пред България са три - на първо място са ниските доходи на хората, следвани от демаграфската криза и енергийната зависимост на страната
България се справя добре с предизвикателствата на икономическата криза, а недостигът на иновации и енергийноефективни производства е най- сериозният проблем в страната. Оценката е на регионалния директор на Световната банка за Централна и Източна Европа и балтийските държави Питър Харолд. Той се изказа на конференция на тема "Златният растеж на България", организиран от международната финансова институция, съобщи БТА.
Директорът в банката изтъкна, че България се справя много добре с предизвикателствата на кризата - отчита растеж на БВП при нисък държавен дълг от около 15 на сто от БВП и спазва добра фискална дисциплина. Като други проблеми той посочи несигурната външноикономическа конюнктура, бизнес-средата, както и нуждата от повече инвестициите в иновации и в енергийноефективни производства.
Според вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков основните проблеми пред България са три - на първо място са ниските доходи на хората, следвани от демаграфската криза и енергийната зависимост на страната. Дянков повтори прогнозата си, че до четири-пет години средният българин ще е по-богат от средния грък.
До десет години ще достигнем 50% от стандарта на средния европеец, заяви той. Обяснението е в дълбоката рецесия в някои страни в ЕС и добрите темпове на българската икономика. Дянков сравни и данните за ръста на БВП през третото тримесечие - докато в България е отчетен ръст от 0.5%, Гърция регистрира спад от 7.3%.
През миналата година у нас се върнаха 30 хиляди млади хора предимно от Гърция, през тази - очакваме още 40 хиляди - най-вече от Испания и от Кипър. Целта ни е да им осигурим работа, така че да останат трайно в страната, посочи Дянков.