Неевропейските газови доставчици, включително руския "Газпром, ще бъдат длъжни да съобщават на ЕК параметрите на новите си дългосрочни газови договори
Това предвиждат подготвяни нови законопроекти на ЕК, съобщава в. "Комерсант", цитирани от ТАСС и БТА.
Според изданието два документа на Европейската комисия се очаква да станат базови документи за създаващия се енергиен съюз на ЕС.
Първият документ е посветен на създаване на механизъм за обмен на информация за подготвяните и сключените междуправителствени споразумения в сферата на енергетиката, а вторият представлява сам по себе си съществени поправки към директивата за безопасност на газовите доставки от 2010 година, приета в отговор на руско-украинската газова криза от 2009 година.
По информация на "Комерсант" Брюксел предлага да бъдат обвързани партньорите на всички доставчици на газ извън пределите на ЕС да предоставят данни за своите дългосрочни договори (над една година) за закупуване на газ. Ще бъде необходимо да съобщава срокът на действие на договора, минималните и максимални дневни, месечни и годишни обеми, точките на предаване на газа, както и договорните условия за прекратяване на доставките.
Ако група лица от доставчика имат контакти с група лица от европейския купувач и такива договори осигуряват над 40 процента от потреблението на газ в съответната страна от ЕС, купувачът е длъжен да се отчита не не само пред местните регулатори, но и пряко пред Европейската комисия.
От информацията става ясно, че от всички външни доставчици на газ на посочените критерии съответстват само доставките на Газпром в страните от Централна и Източна Европа, отбелязва изданието. По този начин ЕС ще може да получи официално постоянен достъп до цените и индивидуалните формули на Газпром за всяка страна.
Последният проблемен случай за доставки на газ към страни от ЕС бе прекратеният договор на "Газпром" с българската "Овергаз". Частната компания имаше договор за доставка на синьо гориво до 2017 г., но изненадващо той бе прекратен от началото на 2016 г. Българската компания изпрати 2 писма до ЕК с искане случая да бъде разследван.