Европейската централна банка не трябва да следва точните стъпки на Федералния резерв на САЩ по отношение на своята парична политика, заяви управителят на ЕЦБ Кристин Лагард пред радио France Inter, съобщи БНР.
"Цикълът на икономическото възстановяване в САЩ изпреварва този в Европа. Следователно имаме всички причини да не действаме толкова бързо и толкова брутално, колкото може да си представим, че Фед ще направи", каза Кристин Лагард.
Нейното изявление идва на фона на сигналите от страна на Федаралния резерв, че може да повиши лихвените проценти по-рано от очакваното (още през месец март) и да започне да намалява общите си активи, закупени по програмите за "количествени облекчения".
"Има някои индикатори, които предполагат, че предизвикателствата, свързани с веригите на доставки, отшумяват, което вероятно ще допринесе за стабилизирането на цените", посочи още Лагард.
Според нея инфлацията "постепенно ще намалее през 2022 г." и ще продължи да спада през 2023 и 2024 г., тъй като се очаква основни двигатели на инфлацията, като например нарастващите цени на енергията и затруднените доставки, да започнат да отслабват.
Коментарите на Лагард идват само ден, след като доходността на 10-годишните германски държавни облигации, които се считат за еталон в цялата еврозона, се повиши над 0% (излезе на положителна територия) за пръв път от май 2019 г., което отразява очакванията на инвеститори и анализатори за предстоящо затягането на паричната и лихвена политиката от страна на Европейската централна банка.