Очаква се ЕЦБ да обяви дали ще продължи програмата за количествени улеснения, като "инжектира" 60 млн. евро всеки месец в икономиките на страните от еврозоната
Междувременно в очакване на решението от днешното заседание курсът на еврото падна под един щатски долар и шест цента. Основната цел на програмата, станала известна като плана "Драги" или "голямата бъзука", е да стабилизира инфлацията на нива около 2% в средносрочен план за страните от Еврозоната.
Започналата през пролетта програма е за повече от един трилион евро и по първоначален план трябваше да приключи септември догодина. В края на октомври и началото на ноември обаче президентът на Европейската централна банка Марио Драги започна да загатва за възможното й продължаване, включително и пред Европейския парламент.
Рисковете за влошаване на ситуацията, идващи от забавящия световен икономически растеж и търговията, са напълно видими. Нещо повече - динамиката на инфлационните процеси се забавя, основно заради цените на горивата и остатъчния ефект от валутните курсове на Еврото, на които станахме свидетели по-рано през годината, каза Драги.
Според него от днешна гледна точка изглежда, че възстановяването може да отнеме повече време отколокото очаквахме през март, когато оценихме ефекта от нашите мерки. Заедно с увеличението на ликвидността, Европейската централна банка поддържа негативни лихви по депозитите, допълни той.
Въпреки че България не е член на еврозоната, политиката от Франкфурт има пряко отражение и у нас, най-вече в спадащи лихви и по кредитите, и по депозитите.
Този ефект ще продължи да съществува през цялата следваща година. Това, което наблюдавахме тази година като намаление с около 80 базисна точка на цената на финансиране в банковата система, обясни преди дни подуправителят на БНБ Калин Христов.