В тази сума влиза „германската част от плащанията по формирането на първия и втория пакет на финансовата помощ за Атина, представляващи до момента съответно 15 и 22 млрд. евро", съобщи експертът на кредитно-финансовата организация, Карстен Людеман
Възможният фалит на Гърция ще струва на германските данъкоплатци в краткосрочна перспектива 83 млрд. евро. С такава оценка излезе днес в Дюселдорф "Декабанк", цитирана от ИТАР-ТАСС.
В тази сума влиза „германската част от плащанията по формирането на първия и втория пакет на финансовата помощ за Атина, представляващи до момента съответно 15 и 22 млрд. евро", съобщи експертът на кредитно-финансовата организация, Карстен Людеман. Според него, към тези разходи трябва да се добавят 13 млрд. евро от задълженията, които ще възникнат за Берлин в случай на фалит на Гърция, поети пред Европейската централна банка за обезценяването на гръцките държавни заеми.
Освен това, Германия ще се наложи да поеме и 30 от 106-те млрд. евро, които Централната банка на Гърция дължи на Бундесбанк на основание на международната платежна система "Таргет", позволяваща в реално време да се осъществяват международни разчети в рамките на европейския съюз. Но това не е всичко. Кредитите предоставено от МВФ на Гърция, ще донесат допълнителни плащания за страната в размер на 3 млрд. евро, е изчислил още Людеман.
Гръцката криза отново се оказа централна тема в изказванията на високопоставени представители на германското правителство. Един от тях - вицеканцлерът Филип Рьослер бе по-нападателен от финансовия министър Волфганг Шойбле, коментира гръцкият в. "Експрес". В интервю за германската телевизия ARD Рьослер каза, че "вече не буди страх вероятността Гърция да излезе от еврозоната". "Имам чувството, че Гърция вероятно няма да съумее в крайна сметка да изпълни задълженията си", добави той. Според Рьослер "ако продължи безсилието на самите гърци при прилагане на договореностите, те ще разберат, че може би е по-добре да напуснат валутния съюз".