Финансовите министри от еврозоната приветстваха предложената от гръцкото правителство спорна пенсионна реформа, предаде БТА
Според гръцки медии най-засегнати от тази реформа ще са земеделците, чиито пенсионни вноски се очаква да нараснат от 7 на 20 процента до 2019 г.
Асоциацията на гръцките адвокати пък изчисли, че новият закон ще увеличи с 223 процента пенсионните и здравните вноски на самонаетите.
Начинаещ адвокат с 20 000 евро годишна заплата например ще трябва да плаща 14 000 евро във вид на данъци, пенсионни вноски и здравни осигуровки. Днес повечето гръцки адвокати отказаха да работят за трети пореден ден в знак на протест, а над 2000 тях протестираха в Атина.
Лекарите и фармацевтите също планират да протестират в близките дни, а земеделски сдружения заплашват да блокират основните магистрали на страната.
Някои от гръцките пенсии ще бъдат намалени с до 30%.
От Гърция се изисква да приложи тежки реформи като условия по получената международна финансова помощ, която избегна фалит на страната. "Това е сериозно предложение", каза холандският финансов министър Йерун Дейселблум, който ръководи Еврогрупата.
"Гърция прави големи усилия", каза германският финансов министър Волфганг Шойбле.
Европейският комисар за икономиката Пиер Московиси обаче предупреди, че остават още много неща за обсъждане. Дейселблум пък уточни, че все още предстои да се направи оценка дали предложената от Атина нова пенсионна система е финансово устойчива.
Гърция не се нуждае от близо половината от предвидените 10 милиарда евро по третия спасителен план за гръцките банки, заяви председателят на Европейския стабилизационен механизъм Клаус Реглинг, цитиран от ТАСС.
"От достъпните за Гърция 10 милиарда евро страната не се нуждае от 4,6 милиарда", каза той.
Реглинг уточни, че оставащите средства в рамките на третия финансов пакет за Гърция са 64,6 милиарда евро.
През август м. г. Еврогрупата реши да отпусне на Гърция трета тригодишна международна програма за кредитна помощ в размер до 86 милиарда евро, припомня ТАСС.