Икономическата и финансова ситуация в Кипър една година след постигането на споразумение за спасителна помощ с тройката международни кредитори, както и перспективите пред страната обсъжда по време на срещите си в Никозия председателят на Еврогрупата Йерун Дийселблум
Той е на първото си официално посещение на острова след като Кипър изпадна в криза и след като бе договорена спасителната програма. Състоянието на банковата система, ограниченията върху капиталовите потоци, публичните финанси и предстоящите стрес-тестове за кипърските банки са основните теми на разговорите на Дийселблум в Никозия. Първата му среща днес е с министъра на финансите на Кипър Харис Георгиадис. Председателят на Еврогрупата се среща и с парламентарната комисия по финанси. Той ще разговаря и с президента на Кипър Никос Анастасиадис.
С постигнатото преди една година споразумението се слага край на несигурността в Кипър и Еврозоната, съгласието на Кипър за решително прилагане на програмата ще му позволи да се върне към стабилна и нормално функционираща икономическа и финансова система възможно най-бързо, подчерта Йерун Дийселблум на 25 март миналата година, само часове след завършването на инфарктните преговори. Година по-късно и след три оценъчни мисии на тройката Еврогрупата изрази задоволството си за признаците на напредък в макрофинансовата стабилност в Кипър. На последното си заседание на 10 март, когато финансовите министри от еврозоната одобриха следващия транш от 150 млн. евро за Кипър, те отчетоха, че Кипър е на пръв път в осъществяването на програмата си за възстановяване.
В официалното изявление Еврогрупата специално отбеляза ангажираността на кипърските власти за стриктното изпълнение на бюджета, което е довело до по-добри фискални резултати за 2013 г. в сравнение с очакваните. Приветствайки предприетите мерки за постепенно облекчаване на ограниченията върху банките в страната, Еврогрупата подчерта икономическите предизвикателства пред Кипър и необходимостта от поддържане на фискалната дисциплина.
Тя насърчи правителството на Анастасиадис да продължи усилията за ефективното прилагане на реформите във финансовия сектор и структурните мерки, договорени в меморандума, включително управлението на просрочените банкови задължения. След политическото решение на Еврогрупата за отпускането на следващия транш, се очаква във вторник, 1 април, по време на неформалната среща на финансовите министри в Атина своето съгласние да даде и Европейският механизъм за стабилност.
Така сумата от 150 млн. евро да бъде преведена на Никозия в първите дни на април. През изминалата седмица МВФ също одобри своята част от поредния транш, която е в размер на 86 млн. евро. На снимката: председателят на Еврогрупата Йерун Дийселблум /вляво/ с финансовия министър на Кипър Харис Георгиадис.