През февруари в София ще се проведе среща на енергийните министрите на страните от ЕС с поне един или двама еврокомисари за енергийния съюз и бъдещето на големите енергийни проекти в Европа
Това съобщи вицепремиерът и министър по еврофондовете Томислав Дончев пред БНТ.
В тази критична ситуация геополитическите рискове за България и значението й нарастват много, това обяснява и серията от чуждестранни визити, коментира Дончев. През миналата седмица в София бяха британският външен министър Филип Хамънд и държавният секретар на САЩ Джон Кери, а през следващата седмица се очаква и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
На въпрос дали допуска София да бъде пощенска кутия между Запада и Русия и чрез нея те да си говорят вицепремиерът отговори: "Това, което не искаме да бъде София и цяла България, е разменна монета." Той допълни, че пощенската кутия предполага едно пасивно участие в процеса, а България е активен участник във всичко, което се случва.
В краткосрочен план той не смята, че можем да постигнем енергийна независимост и въпросът е България да има избор, като има и друг газ освен руския. Като един от приоритетите Дончев посочи изграждането на интерконектори в съседните държави, като най-приоритетен е интерконекторът с Гърция. България има много какво да направи в енергетиката и енергийната независимост не е единствената ни задача, каза още той. И напомни, че в програмата на това правителство има заложена либерализация на енергийния пазар.
Вицепремиерът заяви, че темата за отпадането на мораториума за проучването за шистов газ не е била дискутирана. Позицията и на премиера, и на правителството е ясна, каза той. Според него в момента няма основание за преразглеждане на мораториума. Дончев обясни, че ако след години се появи доказано безопасна технология, можем да преразгледаме нещата. Той каза, че добивът на шистов газ е атрактивен само при много по-висока цена на петрола.
Трансатлантическото споразумение би могло да витализира европейската икономика и би могло да донесе взаимни ползи и за САЩ, и за Европа", смята Дончев. Според него въпросът е, когато се предвижда споразумението, да няма "бели петна", които са неизвестни на широката публика, и да има гаранции за част от рисковете, които се дискутират.