Европейските страни имат много тесни отношения с Русия -годишният им стокооборот е 460 милиарда долара. Прекъсването на тези връзки - значи да се застраши едва започналата да се възстановява икономика на ЕС
Вчера Вашингтон обяви замразяване на военното, търговското и инвестиционното сътрудничество с Москва и призова европейци към аналогични стъпки. В същото време, по-голямата част от страните от ЕС не искат да рискуват икономическите си отношения заради Украйна, която те не са готови да видят в Европейския съюз.
Но Европа също така не може съвсем да противоречи на САЩ. Затова иска да се отърве с малко - да наложи на Русия визови ограничения и други подобни мерки.
За това, че на руснаците могат да откажат издаването на виза, ако Москва не преразгледа позицията си относно Украйна, каза вчера испанския външен министър Хосе Мануел Гарсия Маргальо. Европа е много популярна сред руските туристи.
Но ако Европа реши да затвори границите, руснаците ще отидат на почивка в Турция, Тайланд и други популярни курорти. В крайна сметка европейските предприемачи ще пострадат заради Украйна, която дори не искат да вижда в ЕС. Това в прав текст наскоро заяви лидерът на френския "Национален фронт” Мари Льо Пен.
Със съвместните инвестиционни проекти е още по-сложно. Ето защо, британската петролна компания BP и англо-холандския концерн Shell обявиха, че те ще продължат да си сътрудничат с Русия и да инвестират пари в нея, въпреки заплахата от санкции от страна на европейските и американските власти. Ръководителят на германския концерн Siemens Джо Кезер също не подкрепя антируските санкции.
Въвеждането на каквито и да било санкции в условията на дълбоката взаимозависимост на съвременната световна икономика не е изгодно за нито една от страните. Тези санкции, които се опитва да въведе Вашингтон и които обсъждат страните от ЕС, ще нанесат значителни щети на американските и европейските инвеститори, работещи в Русия, както и на сътрудничеството в различните области. Въпросът не е само в икономиката и финансите, но също и в сътрудничество в областта на науката, образованието, културата, както и в ядрената енергетика и усвояването на космоса.
Ако западните страни все пак приемат санкции срещу Москва, руските сенатори готови да дадат адекватен отговор. Съветът на Федерацията в момента работи върху законопроект, който разрешава на президента и правителството на Русия да замразят сметките на чуждестранните компании, да арестуват тяхната собственост, включително до конфискация. Депутатите се надяват, че няма да е нужно да приемат този документ. Но да подкрепят този законопроект са готови и в долната и горната камара на руския парламент.