В Европа оперират над 5 хил. застрахователни компании, в които работят близо един милион човека
Европа е най-оживеният застрахователен пазар в света с 37% от глобалните премийни приходи, следвана от Северна Америка с 30 на сто и Азия с 27%. Океания и Африка, както и Латинска Америка и Карибите, държат по 3% дял, сочат данни на сигма доклада на Swiss Re.
В групата на европейските страни влизат всички държави от западна, централна и източна Европа, включително Русия и Украйна, които общо отговарят за едно на сто от световния оборот.
За изминалата година, животозастрахователите са покрили искове за близо 560 млрд. евро, а общозастрахователните компании – за 290 млрд, от които близо 100 млрд. евро се падат на автомобилното застраховане, 80 млрд. евро – на здравното и над 55 млрд. евро – на имущественото застраховане.
Близо една четвърт от жителите на Стария континент се доверяват на доброволната частна медицинска застраховка.
И докато в България общото застраховане, и специално автомобилните полици, необезпокоявано държат лъвския пай от премийните приходи, в повечето други държави от Стария континент животозастраховането остава по-силния сектор.
Индустрията директно осигурява работни места на над 950 хиляди души, а други над един милион са външни и независими изпълнители. Развитието на общото инвестиционно портфолио на сектора се ръководи най-вече от животозастрахователната индустрия, тъй като тя отговаря за повече от 80 на сто от общите вложения.
Най-значими пазарни играчи са Великобритания, Франция и Германия, като компаниите от тези три държави държат дял от над 60 на сто от общо всички инвестиции на животозастрахователите.
Най-силни премийни приходи през миналата година са отчели застрахователите във Великобритания – 209 млрд. евро, следвани от Франция с 206,6 млрд., Германия със 178,8 млрд., Италия със 126 млрд. евро и Холандия със 76,8 млрд. евро.
През миналата година съвкупният премиен приход на европейския пазар нарастна с около три на сто до 1107 млрд. евро. От тази сума, 61% дял се пада на животозастраховането, 29% - на общото застраховане, и 10 на сто – на здравното.
Платените премийни приходи на глава от населението варират силно в различните държави, но средната им номинална стойност нараства до 1 879 евро, спрямо 1 502 евро преди десетилетие.
Средно за Стария континент, съотношението между премийните приходи и брутния вътрешен продукт на глава от населението остава стабилно на 8.2 на сто, но се колебае в широки граници от 1.3% за Турция до 13 на сто за Холандия. През миналата година средностатистическият европеец е заплатил 1147 евро за животозастрахователни продукти, 550 евро – за общозастрахователни, и 182 евро – за здравни полици.
В Европа оперират над 5000 застрахователни компании, като по-голямата част от тях са акционерни дружества. Популярни са и формите на кооперативи, взаимнозастрахователни компании и др.
В резултат на консолидацията на сектора през последното десетилетие, броят на играчите намалява, тъй като след либерализацията и дерегулацията на европейския застрахователен пазар станахме свидетели на вълна от сделки за сливане и придобиване.
Какви ще са резултатите на застрахователния сектор през 2012 г. остава под въпрос, като според анализатори, тревоги будят инвестициите в дългови книжа. Проверки и проведени тестове от страна на регулаторите обаче налагат извода, че поне засега браншът не е смъртоносно застрашен от разразилата се на Стария континент дългова криза. Все пак, твърди гаранции не съществуват.
Бъдещето на сектора, както и на всеки бизнес в Европа, зависи до голяма степен от това какви мерки ще приемат политическите лидери за преодоляване на опасността, как ще ги приложат и дали спасителните планове ще се окажат ефективни.