Най-слабо защитени от риска тероризъм са секторите на здравеопазването и търговията на дребно
Тероризмът и политическата нестабилност са най-големите рискове за европейския бизнес. Това показва проучване на застрахователната компания ACE, цитирано от медиите. Въпреки това една трета от компаниите нямат застраховка срещу такива рискове.
Едва седем на сто от корпоративния сектор имат пълна застраховка срещу тероризъм, а 34 на сто нямат никаква. В някои страни като Франция клаузата за тероризъм е задължителна като част от имуществената полица и затова не се продава отделно.
Най-слабо защитени от риска тероризъм са секторите на здравеопазването и търговията на дребно. Над половината компании смятат, че са донякъде или абсолютно неподготвени да се справят с терористични атаки. 46% обаче имат организация за управление при кризи. 51 на сто разчитат на застрахователя си да даде информация как да тушират подобни рискове.
След атентатите в САЩ от 11 септември 2001 година беше създаден Законът за подкрепа на застрахователите при терористичен акт (Terrorism Risk Insurance Act (TRIA).
Той беше ограничен във времето, но с решения на амриканскиия Конгрес на няколко пъти беше удължаван и все още действа.
Смисълът на TRIA бе да се гарантира достъпност до застраховане на рискове от тероризъм, от които компаниите от сектора излязоха след мащабните щети от атентатите от 11 септември. Дори и законопроектът за удължаване на срока на действие на TRIA да мине през Конгреса, то съветниците на президента Буш възнамеряват да го посъветват да наложи вето.
След 11 септември строителството на търговски здания се забави, тъй като тероризмът се оказа неподлежащ на застраховане. TRIA се намеси и направи покриването на рискове от тероризъм отново достъпни.
Търсенето на застраховки срещу терористични актове в САЩ периодично набира скорост, сочи проучване на пазара, направено от брокерската компания Marsh.
Проучването е обхванало 600 дружества от застрахователния бранш.
Над 44% от американските компании са се застраховали за покриване на щети от евентуални терористични атаки.
Това е най-високата стойност от 2002 година насам, когато правителството прие закона.
В съответствие със закона федералното правителство се задължава цялостно да покрие загуби на застрахователите, в резултат на ядрена, химическа или биологична атака на територията на САЩ от чужди граждани.
Проблемът на закона е, че действаше само до края на 2005 година. За продължаване на
В Германия 16 водещи немски компании от сектора, включително гиганти като Allianz и Munich Re, създадоха пула Extremus Versicherungs, с аналогична дейност на американския Equitime. Във Великобритания действа Pool Re. В Испания фондът Consortio de Compensation de Seguros пое основната тежест по обезщетяването на пострадалите при взривовете от 11 март 2004 година.
В последните години застрахователните компании у нас също започнаха да предлагат защита срещу терористични действия. Премията на застраховката зависи не толкова от финансовите възможности на клиента, колкото от обекта, който ще бъде застрахован, и мястото, на което се намира.