Наредбата, публикувана вчера от Министерството на финансите за начините, по които гражданите могат да прехвърлят пенсионните си вноски от фонд към НОИ и обратно, крие „подводни камъни“
За това предупредиха експерти, като откроиха две основни неща - евентуалната загуба на пари и злоупотреба с парите.
Възможността да прехвърляме парите си за втора пенсия от частен фонд в НОИ и обратно бе гласувана от парламента преди лятната ваканция, но за да влезе реално в сила, трябва да бъде издадена специална наредба.
Най-вече това се отнася до възможността да не осъмнат някой ден с информацията, че са се прехвърлили от пенсионния си фонд в Националния осигурителен институт без те да са подавали такова заявление, обясни Даниела Петкова, цитирана от БНР.
Причината е, че според проектонаредбата не се изисква нотариално удостоверяване на самоличността, както при преместването на партидите между два отделни частни фонда.
Освен това текстовете изискват при заявено преместване на партидите фондът да изготви справка за наличността към края на месеца, но да прехвърли парите до 15 дни по-късно:
Петкова посочи, че наредбата не изяснява какво се прави с разликата от 1 до 15 число на месеца по сумата. Такава разлика винаги ще има, тъй като частните фондове оценяват ежедневно доходите по партидите.
Бившият социален министър Иван Нейков също разкритикува наредбата, като обясни, че все още не е ясно, че за да преведат парите в НОИ, пенсионните дружества трябва да продадат акции, от което губи собственикът на парите.
Нейков обясни, че към момента на подаване на заявлението по сметката на заявителя ще има определена натрупана сума, която ще намалее обаче при продажба на акциите от страна на фонда.
Наредбата не изяснява кой поема тази разлика, посочи Иван Нейков и допълни, че при прехвърлянето на парите в НОИ собственикът им няма да получава доходност.