26 Ноември 2024, 13:21 Днес (3) | Вчера (2)

Женим се на лизинг през заложна къща

06 Април 2017 09:00 в. Монитор по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 6 април 2017, 01:08

Двойки оставят свои ценни вещи, за да платят сватбата си

Все повече млади мъже решават да предложат брак на любимата си, като вземат годежен пръстен от заложна къща, за който дори сключват договор за лизинг. Това установи проучване на "Монитор" в оказионите в страната. Само в една верига заложни къщи например се продават над 125 дамски пръстена, с които мъжът трябва да застане на колене в искане на сърцето на дамата. Останалите бижута са хиляди. Както те, така и годежните могат да се вземат на изплащане.
Първоначалната вноска е минимум 25 лева, а след това останалите пари се разрочват така, че да е удобно на клиента.

Те могат да бъдат както ежемесечни, така и ежеседмични. След пълното изплащане на бижуто, то става собственост на клиента и той може да си го вземе и да предложи брак на любимата.
"Най-много желаещи имаме именно за годежните пръстени. При нас идват основно млади момчета, които си харесват нещо и започват да го изплащат. По принцип това става най-много за месец-два, понеже цените на масовите пръстени са до 250 лева, а оскъпяването е минимално - около 30-40 лева. Пръстените са от 14-каратово злато и рядко са със скъпоценни камъни. Въпреки това са красиви и се харчат", обясниха от една от най-големите заложни къщи пред "Монитор". Там седмично продавали поне по 3-4 пръстена.

Друга тенденция, която се забелязвала, била че след като си купят бижуто, мераклиите за брак идвали, за да заложат някаква друга своя вещ като лаптоп, телевизор и дори кола, за да могат да платят за почерпката на сватбата. Никой обаче не се притеснявал, че прибягвал до тези варианти, тъй като когато заемът е обезпечен със залог, лихвата по него е далеч по-малка от тази на бързите кредити. Така например ако заложим колата си за 3 хил. лева, след месец ще можем да си я откупим за 3100 лева, което прави едва 100 лева оскъпяване. За сравнение бърз кредит от 3 хил. лева ще ни струва приблизително 6 хил. лева, когато тръгнем да го връщаме. Освен това при евентуално необслужване на кредита, не се начисляват такси за частни съдебни изпълнители или 
колекторски фирми. Единственият миниус е, че ще изгубим заложената си вещ. Заемът обаче няма да нарасне, както е при ипотечните кредити.
"Ние не печелим от продажбата на вещите, а от изплатените лихви по кредита. Прибягваме до отнемане на залога едва когато с месеци собственикът не си плаща таксите. Склонни сме на всякакви компромиси, дори да изчакаме някой 3-4 месеца, за да си внесе таксите. Не искаме допълнително плащане за банкови преводи. Парите се получават на ръка и се връщат на ръка. Така кредитът не се оскъпява с излишни такси", обясниха от столична заложна къща пред "Монитор".
Именно заради многото удобства, които предлага този тип бързо кредитиране, много млади двойки предприемат
тази крачка, за да финансират обвързването си в брак.

Подобна е историята и на Мария и Олег от София, които заложили семейните си ценности, за да могат да покрият разноските по сватбата. Те получили около 4 хил. лева за наследствени обици, гривни и стари пръстени. С парите вдигнали скромно тържество и дори пътували до Гърция. С получените в банкноти подаръци пък откупили накитите си по-късно.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 25 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8784
GBP 2.4796 2.4887 2.3506
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив