Ако в рамките на една година наказан за ПТП шофьор бъде хванат отново да шофира, да плаща глоба от до 1200 лева и да влиза в затвора за срок от 1 до 3 години
При причиняване на смърт на пътя в пияно състояние, може да се стигне до 20 години затвор - ако жертвата е повече от една, а до 9 години да се влиза в затвора при употреба на алкохол и опиати преди да седнем зад волана. Това гласят част от предложенията за промени в законодателството ни, внесени от депутати от ГЕРБ.
Искахме хора, които сядат пияни зад волана, да влизат за 20 години в затвора. Това каза пред Нова телевизия майката на загиналата преди над 3 години на пешеходна пътека Валя. Обясниха ни, че това се води убийство по непредпазливост и при положение, че най-тежкото наказание в законодателството ни е 20 години, няма как то да бъде наложено, добави тя.
Отделно никой не говори за събираемостта на глобите при нарушаване на Закона за пътищата. У нас се събират само 40% от глобите – защо? Законът е направен за нарушителите, смята майката на Валя.
В България много трудно се взема шофьорската книжка, за разлика от Гърция и Румъния, каза бившият член на "България без цензура” и бивш депутат Калина Крумова.
В рамките на понятието "от – до” съдията може да прецени какво да е наказанието. В този ред на мисли от 15 до 20 години затовр за каране в пияно състояние ми се струва много. Законът се прави, за да поправя, а не да отмъщава, посочи адвокат Марин Марковски. Давам пример – когато в Средновековието в Лондон са бесели крадец, другите крадци са действали още по-усърдно, защото всички отиват на екзекуцията, добави Марковски. Само по себе си наказанието не е превенция, но криминализиране на карането без книжка трябва да има. Трябва да се вдигне и наказанието за каране в пияно състояние – до 5-6 години ефективно затвор, смята Марковски.
Имал съм случаи, в които два-три и повече пъти хващат някой да кара пиян и тогава има смисъл от затвор, защото това са безотговорни хора. Не може обаче това да се сравнява със злоумишлено убийство, подчерта юристът.