25 Ноември 2024, 07:30 Днес (0) | Вчера (0)

Задълбочаваме икономическите връзки с Туркменистан

25 Август 2015 13:55 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 25 август 2015, 13:56

Туркменистанският президент прояви особен интерес към българския опит в областта на развитието на градската среда и инфраструктурното строителство

Българските строителни фирми разполагат със значителен капацитет и опит, който може да бъде използван изключително успешно в изграждането на инфраструктурата на Туркменистан и в реализираните мащабни строителни програми. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов на среща с президента на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов. Българският премиер е на официална визира в Туркменистан.

Туркменистанският президент прояви особен интерес към българския опит в областта на развитието на градската среда и инфраструктурното строителство.

Двамата лидери обсъдиха и възможностите за съвместни действия в областта на международния транспорт, в частност по-активното използване на потенциала и големия ресурс на българските черноморски пристанищни терминали и развитието им като интермодални центрове за транзитните превози на товари от Западна и Централна Европа през Черно море към Азия. Според Бойко Борисов, има потенциална възможност за развиване на редовен товарен железопътен превоз Варна – Туркменбаши през Поти, Тбилиси и Баку.
"Реализирането на Транскаспийския газопровод ще даде възможност за доставка на природен газ от Туркменистан за България чрез интерконекторните връзки с Турция и Гърция. Това ще бъде сериозна стъпка за постигането на реална диверсификация на източниците за доставки на газ за страната ни", посочи Бойко Борисов по време на срещата в туркменистанската столица Ашхабад.

Бойко Борисов и Гурбангули Бердимухамедов обсъдиха възможностите за задълбочаването на сътрудничеството между България и Туркменистан в областта на енергетиката. Премиерът Борисов подчерта важното значение на Туркменистан за енергийната сигурност на Европейския съюз, включително и на България, в контекста на възможността за диверсификация на източниците и пътищата на доставка на природен газ за Европа чрез реализирането на Транскаспийския газопровод. Българският министър-председател изрази и интерес към възможностите за участие на български компании в проучването и добива на нефт и природен газ, както и в изграждането и техническото обслужване на електроенергийната, газова и нефтената инфраструктура на територията на Туркменистан.

От своя страна президентът Бердимухамедов посочи необходимостта от засилване на икономическите връзки и двустранната търговия между двете държави. По думите му, Туркменистан цени изключително високо България и има готовност за засилване на сътрудничеството и инвестициите със страната ни.

Бойко Борисов и Гурбангули Бердимухамедов дискутираха и необходимостта съвместни действия в сферите на туризма, образованието, науката и културата, включващи обмяна на опит, обучение на специалисти и инвестиции в конкретни проекти.

Министър-председателят Бойко Борисов изрази специална благодарност към Бердимухамедов за поканата за това официално посещение, което е първа официална визита на български премиер в Ашхабад. Двамата лидери заявиха категоричното си намерение двустранният диалог да придобие регулярен характер.

В рамките на официалното посещение на премиера министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и туркменският й колега Чаръй Атаев подписаха Споразумение за сътрудничество между двете държави в областта на строителството и архитектурата.
Документът ще създаде предпоставка за установяване на трайно партньорство и засилване на икономическите връзки между двете страни.

С подписването на Споразумение се очаква да бъде активизирано сътрудничеството между двете министерства в посочените сфери от взаимен интерес и активно да се съдейства за установяване на партньорство между икономически субекти в областта на строителството и производството на строителни материали от двете страни.

Туркменистан е една от бързо развиващите се икономики в света, която насочва усилията си към развитие на строителния сектор с изключително високи темпове в съответствие с цялостната програма за развитие на страната. В момента там се строят много жилищни и обществени сгради, съоръжения, обекти на пътната, спортната, водната и ж.п. инфраструктура.

Споразумението конкретизира сътрудничеството в определени направления: нормативната уредба в областта на строителството и архитектурата; градско управление и развитие и прилагане на принципите за устойчиво развитие, обмяна на опит при осигуряване на сеизмична устойчивост, енергийна ефективност на сградите и обновяване на сградния фонд; съдействие при установяването на контакти между неправителствени организации и браншови съюзи в областта на строителството и строителната индустрия и др.

Документът стъпва на реално съществуващите възможности на двете държави и взаимният интерес на техните институции да развиват и укрепват двустранните отношения.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 22 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8580
GBP 2.4796 2.4887 2.3487
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив