Тече процес по отнемане на лиценза на една от таксиметровите компании, стана ясно на дискусия в парламента
Парламентарната комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения днес обсъжда промени в сферата на таксиметровия и автобусния превоз на пътници. Повод за дискусията е тежкият инцидент от миналата седмица, при който таксиметров шофьор в нетрезво състояние и с несъобразена скорост се вряза в спирка на градския транспорт в столицата, рани 12 души, като една от пострадалите по-късно почина.
Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) предлага да не се разрешава лица със съдебно минало да бъдат водачи на таксиметрови автомобили. Това заяви зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Георги Тодоров на заседанието, предаде Агенция “Фокус”. Зам.-министърът посочи, че транспортното министерство е подготвил пакет от мерки за промени, които ще бъдат съгласувани и с Министерството на финансите.
Сред другите предложени промени в сферата на таксиметровите превози е внимателният психологически подбор на водачите. „Всички психотестове трябва да бъдат приравнени”, отбеляза зам.-министърът. Според него всички таксиметрови компании е нужно да разполагат със свидетелство за съдимост на своите служители с оглед на това да има по-разумен контрол от страна на държавните органи.
От 10-15 години в България няма нито едно отнето разрешение за осъществяване на дейност на таксиметрова компания. В момента обаче тече процес по отношение на отнемането на лиценз на една от компаниите. Това заяви изпълнителният директор на ИА „Автомобилна администрация” Валентин Божков на заседание на парламентарната комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения на тема „Безопасност на движението по пътищата при осъществяване на таксиметров и автобусен превоз на пътници”, предаде Агенция “Фокус”.
Божков постави акцент върху инцидента през изминалата седмица, при който таксиметров шофьор връхлетя върху спирка на градски транспорт в столицата и рани 12 души, като една от пострадалите по-късно почина.
Шефът на "Автомобилна администрация" изброи мерките и необходимите промени в сферата на таксиметровите превози, като отбеляза, че трябва да бъде въведен вид патент върху таксиметровата дейност. „Необходимо е и таксиметровите шофьори да дават всяка година информация за своето състояние. Не може един водач, който е постъпил през 2001 година, да не е предоставил повече информация, тъй като той може вече да е осъждан няколко пъти до сега”, коментира още Божков.
Той определи като проблем и това, че в момента разрешението за водач на таксиметров автомобил е безсрочно, което според Валентин Божков трябва да се промени.
Повечето от таксиметровите шофьори дори нямат трудови договори. Това заяви от своя страна Галя Топалова, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи в България (НСАПБ).
Според нея проблем е фактът, че повечето таксиметрови компании нямат договори със своите служители, дават им колата на лизинг, шофьорът си я кара и не е ясно дали си плаща застраховките и данъците към държавата.
„В момента една компания има сигурно петима шофьори на трудови договори, а иначе има още 1000 други служители”, подчерта Топалова. По думите й „всеки може да стане таксиметров шофьор”.
Според нея един шофьор трябва да има стаж поне две години преди да започне да кара такси.
"Важно е да се знае, че на спирката, където стана инцидентът на бул. „Цариградско шосе”, нямаше обезопасителни колчета, те бяха поставени на следващия ден. Трябва на всички спирки да бъдат поставени такива колчета". Toва заяви Спас Атанасов, председател на браншовата камара на таксиметровите водачи. Според него друг проблем пред таксиметровите компании е фактът, че полицаите почти не правят проверки с дрегери за алкохол на водачите на таксита, а самите фирми нямат практиката да го правят. Председателят на браншовата камара счита, че е необходимо да се поставят камери, които да отчитат скоростта на преминаващите автомобили, на повече места по бул. „Цариградско шосе” в столицата.