Причината за проблема са бюджетните съкращения в сферата на здравеопазването, които много правителства предприеха в началото на икономическата криза, за да намалят тежестта на бюджетните си дефицити
Мерките срещу финансовата криза в еврозоната са затруднили достъпа на уязвимите социални групи до здравеопазване, сочи доклад на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд (EUROFOUND), цитиран от Евроактив.
Причината за проблема са бюджетните съкращения в сферата на здравеопазването, които правителствата предприеха в началото на икономическата криза, за да намалят бюджетните си дефицити.
Безработицата и спадът в разполагаемия доход на домакинствата са усложнили разрешението на проблема още повече.
Докладът посочва и профилите на социалните групи, пряко засегнати от икономическите затруднения в държавите членки: безработицата в ЕС през последните години се отразява най-негативно на достъпа на младите мъже до здравeопазването, докато задлъжнялостта на домакинствата лишава много млади семейства от адекватни медицински грижи.
В същото време най-уязвимите социални групи, за които достъпът до здравеопазване е бил труден и преди кризата, се сблъскват с още по-сериозни проблеми заради редуцираното финансиране в областта на социалните грижи.
Пример за такива групи са жителите на отдалечени райони, хората с ниска здравна култура, необразованите, хората с увреждания, хронични заболявания, възрастните, бездомните и имигрантите.
В доклада се посочват и косвените показатели за качеството и достъпа до медицински грижи: в редица европейски държави все по-малко пенсионери са настанявани в домове за възрастни и специализирани хосписи, защото пенсиите им са източник на доход за домакинствата в затруднено положение. В други случаи пациентите се насочват от частното към публичното здравеопазване заради икономии.
Eurofоund посочва, че голям брой национални власти и доставчици на социални услуги трябва да преразгледат мерките, предприети в отговор на кризата, когато икономическият растеж в икономиките им се възстанови. Освен това докладът призовава за повече инвестиции в условията на труд на медицинските работници. Според авторите адекватна мярка е не само повишаването на възнаграждението на лекарите и медицинските сестри, но и инвестициите в апаратура за амбулаторни грижи и самостоятелна медицинска профилактика. Насочването на средства в тази посока би могло да спести ресурси и разходи на системите за здравеопазване в дългосрочен план, посочва докладът.