Готвените промени в Закона за здравното осигуряване, както и идеите за трансформиране на Националния съвет по цени и реимбурсиране в комисия с представители на държавата и неправителствения сектор, ще създадат напрежение в системата на здравеопазването
Напълно възможно е заради новите регулации от пазара да бъдат изтеглени много лекарства. Това предупредиха представители на някои от най-големите фармацевтични компании в България, обединени в Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФармА).
Новият закон ще задължава фармацевтите да правят отстъпка, когато работят със здравната каса и ще вдигне значително някои от таксите им. Това обаче е некоректно, убедени са от индустрията, защото конкуренцията между генеричните продукти и големия им брой на пазара сама по себе си създава условия за оптимизиране на цените. В последните 10 години цените на генеричните лекарства са се движили единствено надолу, категорични бяха фармацевтите.
За пример те дадоха онкомедикамент, пуснат в началото на годината на цена от 360 лв. - 20% по-ниска от тази на оригиналната молекула. До края на годината още няколко генерични компании започнали да произвеждат същото лекарство и така за Коледа то вече струвало 160 лв. в генеричната си форма, докато оригиналната продължавала да е 400 лв. Освен помежду си те се реферират задължително и с европейските цени, изтъкнаха още от БГФармА и се оплакаха, че никоя от готвените промени не е консултирана с индустрията.
Според генериците повече логика има в това да се налагат изисквания към иновативните компании - тези, които пускат нови видове молекули и лекарства на пазара. Техните продукти са уникални, нямат конкуренция и съответно цените им не са определени на конкурентен принцип.