03 Януари 2025, 12:12 Днес (1) | Вчера (0)

Застрахователи за политическа употреба по румънски

28 Февруари 2014 11:32 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 28 февруари 2014, 11:44
qmagazine.ro

Политическите битки в страната водят до нестабилност на застрахователния пазар

Последните месеци донесоха на румънския застрахователен пазар огромен скандал с обвинения в измама, корупция и нелоялни бизнес практики. Затова новината, че председателят на Агенцията за финансов надзор в Румъния (ASF) Дан Раду Рушану е арестуван за 24 часа беше предадена без емоции от международните агенции. Той е разследван за създаване на организирана престъпна група и злоупотреба със служебно положение. 

Според прокурорите Рушану е нарушил закона, като е елиминирал хора от надзорния съвет на ASF и е назначавал свои приближени, за да подпомогне застрахователната компания CARPATICA Asigurari. Преди Рушану бяха задържани и собственикът на CARPATICA Илие Карабуля и бившият генерален директор на групата Мариан Мързак, който последно е бил член на надзорния съвет на ASF. 

След обвинените е и Лаура Кицою, която ръководи дирекция във финансовия  регулатор и съпруга на подалия оставка финансов министър Даниел Кицою. Според властите целта на заподозрените е била да окажат неправомерно въздействие върху одит в CARPATICA Asigurari.

Според прокуратурата е разкрита организирана престъпна група, действаща на най-високо регулаторно ниво. Но според Рушану действията срещу него са породени от мерките на ASF срещу най-големия застраховател в страната по приходи - ASTRA Insurance. 

На 18 февруари регулаторът назначи за квестор в ASTRA международния одитор KPMG Advisory, който да управлява групата до "финансовото й оздравяване". Според ASF причините за предприетите мерки са извършваните финансови операции в ASTRA, които поставят под съмнение възможността на застрахователя да спазва ангажиментите си към всички свои клиенти.  

Собственик на ASTRA е един от най-богатите хора в Румъния, Дан Григоре Адамеску, който е личен приятел на президента Траян Бъсеску. След атаката срещу най-големия застраховател лично Бъсеску обвини и заплаши ръководството на финансовия надзор. 

Само няколко дни по-късно заплахите му доведоха и до реални действия с ареста на Рушану, който беше задържан от могъщата национална служба за борба с корупцията DNA. Не е тайна, че президентът има изключително влияние върху организацията, макар официално тя да се води правителствена агенция. 

Защитата от страна на Бъсеску за Адамеску не може да се обясни само със старо приятелство. Най-богатият човек в Румъния (със състояние от около 950 млн. евро) стои зад  вестници и други медии, които нескрито подкрепят Бъсеску и прокарват удобни за президента политически тези. Всъщност, ASF е разследвал и директно финансиране от страна на ASTRA на медийната империя на Адамеску.

През последните години румънският финансов сектор преживя различни по големина трусове заради опита на политиците да оказват директна намеса. 

До пролетта на 2013 г. надзорът върху застраховането беше осъществяван от CSA, която беше ръководена от Даниел Тудор. Той е обвиняван от Рушану в директни опити да покровителства ASTRA. След това беше създадена ASF и застрахователният надзор стана част от този орган. Всички промени се обясняват с европейски директиви. 

Според запознати с местния пазар в действителност се цели контрол върху надзорните институции и така се създава възможност за изнудване на компаниите да финансират посочени медии и политици. Обществена тайна в Румъния е, че всяка от местните застрахователни компании финансира различни политически кръгове и медии и в този смисъл контролът върху тях е важен за политиците. Лицензионният режим дава възможност да бъдат притискани.

Една от крайните цели на борбата за надмощие са президентските избори през ноември. Бъсеску няма право да се кандидатира, но е решен да остане водещ фактор в политическия живот на страната. Заради напрежението и обвиненията в корупция през последните месеци управляващата коалиция между социалисти и либерали се разпадна. 

Според местните медии лидерът на либералите Крин Антонеску е искал да бъде кандидат за президент на управляващите. Но социалистите на премиера Виктор Понта не са се съгласили и този факт също е довел до разлив в отношенията, а оттам и до различия в управлението на финансовия регулатор. Даниел Тудор е свързван директно с Антонеску, докато Рушану е близък по-скоро до премиера. Собственикът на CARPATICA Илие Карабуля пък е свързван и със социалистите, и с либералите.

Напрежението между водещите политици в страната оказа влияние и върху застрахователния пазар. Според запознати атаките към една или друга компания се обясняват с обичайни мерки за надзор. Целите обаче нямат нищо общо с афишираните. В много случаи надзорните органи изискват действия, които противоречат на нормалната логика. През последните две години от местния пазар се оттеглиха три чужди компании. 

Първо се отказаха британската Aviva и холандската Eureco, а в края на миналата година френската AXA Asigurari обяви, че продава местния си бизнес на ASTRA.

Въпреки националните особености между румънския и българския политически и икономически живот има много прилики, които могат да бъдат уловени "с просто око". 

Неправомерното вмешателство на политици и бизнесмени в регулаторния и корпоративен сектор явно е характерно за местните географски ширини.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 02 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8826
GBP 2.4796 2.4887 2.3587
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив