Компаниите са започнали да предлагат автомобилните застраховки, чиито цени варират сериозно според професията, като с предимство са тези, традиционно заемани от нежния пол
След като Брюксел забрани на автомобилните застрахователи да отчитат пола като актюерски фактор при определяне на премиите, компаниите от сектора намериха вратички, с които да заобиколят правилата, писа в. „Файненшъл таймс”.
Авторитетното издание цитира доклад на AA Insurance, според който цените на автомобилните застраховки варират значително според професията, като предимство получват тези, традиционно заемани от нежния пол.
Вноските на една 23 годишна студентка например се вдигат с 5%, докато тези на нейна връсничка сектретарка падат със същото темпо. По подобна схема, 26 годишна медицинска сестра ще плаща с 2.5% по-малко, докато мъж на същата възраст, работещ в завод, ще трябва да преглътне скок на цените от 20%.
„Файненшъл таймс” коментира, че макар че застрахователите нямат право да използват косвени начини да включват пола при изчислението на премийните вноски, в случая, в който използват професията за ценови ориентир, те могат лесно да се защитят с мотива, че различните дължности са свързани с различен риск.
Промяната беше продиктувана от решение на Съда на Европейския съюз по Дело C-236/09 (Test-Achats), което обяви за невалидна разпоредба на Директива 2004/113/ЕО относно прилагането на принципа на равното третиране на мъжете и жените по отношение на достъпа до стоки и услуги и предоставянето на стоки и услуги.
Тази разпоредба допускаше държавите-членки да разрешат пропорционални разлики по отношение на премиите и добавките за осигурените лица, когато полът е определящ фактор при изчисляване на рисковете, въз основа на подходящи и точни актюерски и статистически данни.
В мотивите си Съдът посочва, че този текст пречи да се постигне целта на Директивата за равно третиране на мъжете и жените при изчисляване на застрахователните премии и обезщетения.
Считано от 21 декември 2012 г., тя става невалидна. Задължение на държавите-членки е да променят законодателството си. В България аналогична промяна вече беше направена в Закона за защита от дискриминация.