17 Ноември 2024, 01:43 Днес (0) | Вчера (0)

Застраховка от 12 лв. пази картата в чужбина

17 Май 2016 09:13 в. Монитор по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 17 май 2016, 09:14

Финансисти съветват: Не теглете пари кеш в странство

Най-популярният начин за предпазим дебитните и кредитните ни карти при служебно пътуване или екскурзия в чужбина в летния сезон на пътешествията е като ги застраховаме. Това съобщи за "Монитор” финансовият анализатор Десислава Николова. Полиците влизат в сила с първата трансакция зад граница. Застраховката може да се предоставя безплатно от банката, издател на картата. Но за някои пластики тя е трябва да се заплати, като допълнителна услуга. Таксите може да са както годишни, така и месечни, зависи от продукта и банката. Например една от банките предлага застраховка срещу 12,19 лв. на месец, което е максимална стойност, при друг продукт обаче има възможност за защита на цена 24 лв. на година

Най-често таксата не се плаща на ръка, а се събира автоматично, уточни Николова. Друг често срещан начин за предпазване на картите е известяване със съобщение при всяко ползване  на пластиката. Тази услуга винаги се заявява допълнително, защото е обвързана с плащане, което води до допълнителни разходи и оскъпяване на услугата. Освен това някои финансови институции имат практика да се обаждат на клиентите си, особено когато сумата е по-голяма.

Преди да тръгнем на път и да използване картата си зад граница, трябва да знаем каква такса ще платим за теглене или плащане в чужбина, посъветва Николова. По думите й това е важно, за да си направи потребителят сметка колко често да използва пластиката и за какви разходи да е подготвен. При теглене от банкомат с дебитни карти в чужбина най-често таксите са 5 лв. плюс процент, или 1,5% от сумата. Повечето банки нямат тарифи за плащане чрез ПОС-терминал, но има и такива, при които
таксата достига до 5% от сумата за покупката
 Николова е категорична, че в никакъв случай не трябва да се тегли кеш от кредитна карта, защото таксите са изключително високи. При повечето финансови институции тя е около 10 лв., към които се добавя и 3 на сто от сумата. Таксата за теглене се налага, защото има трансакция, за която всяка банката има разходи.

Точат сметките ни с "неработещ” банкомат

Колкото по-популярни стават картовите разплащания, толкова повече се обогатява и асортиментът от трикове на измамниците за източването им. В сезона на активните пътешествия и ваканции сайтът Arrivo описва 10 от най-разпространените методи за кражби от банкови карти заедно със съвети за предотвратяването им.
Най-разпространената схема е "неработещ” банкомат. Прилага се най-често в по-бедните азиатски държави. Престъпниците обичайно избират за удар банкомати в тъмни улички и вечер залепят с тиксо отвора, през който излизат банкнотите. Така нищо неподозиращите жертви въвеждат данните и сумата, която искат да изтеглят, но валутата не се появява. В повечето случаи реакцията е просто да се отправят към друг банкомат, а след тях злосторниците спокойно махат тиксото и прибират вече изтеглената сума. Експерти по банкова сигурност съветват винаги да оглеждаме  внимателно устройството преди теглене. В случай на засечка  трябва незабавно да се позвъни на телефона, посочен отзад на картата, без да се отделяме от банкомата.
В страните от Латинска Америка любима на крадците е ливанската примка. Това е малко по-фин способ, при който се поставя  парче от фотолента в отвора за поставяне на картата. След осъществяване на операцията картата остава блокирана в банкомата. В този момент отнякъде изниква "доброжелател”, който потвърждава, че нещо не е наред с банкомата, и първо трябва два пъти да се въведе PIN-а, а след това да се натисне "Отмени”. Естествено нищо не се случва, разстроеният турист тръгва да търси близка банка за съдействие, а мошеникът, запомнил въведения пред очите му PIN, става притежател на чуждата банкова карта. Експертите съветват никога да не приемаме  услуги от непознати край банкомата и на никого да не  показваме  своя PIN код. Ако банкоматът глътнекартата ви, веднага звънете в банката и я блокирайте. Последният писък сред крадците е  методът "лепенки по клавиатурата”, с който се сваля  PIN кодът. Ако имаме и най-малкото подозрение, незабавно трябва да се откажем от тегленето на пари. На непознати места в екзотични дестинации най-добре е да теглите пари направо от банките или от банкомати в хотелите.

Новозеландската банкнота от $5 най-красива

След проведено гласуване Международно банкнотно общество обяви коя е най-красивата банкнота за 2015 г. Новозеландската банкнота от 5 долара е безспорният победител и получава наградата "Bank Note of the Year Award", съобщават от организацията на официалния им сайт.
Конкуренти за номинацията бяха шведската банкнота от 20 крона, на която е изобразена Астрид Линдгрен, руската банкнота от 100 рубли, илюстрираща кримските забележителности, казахстанското тенге от 20 000 и шотландската банкнота от 5 паунда.
Новозеландската банкнота е с облика на известния новозеландски алпинист Едмънд Хилари на фона на изглед от националния парк Маунт Кук на лицевата страна.  На задната страна е изобразен жълтоок пингвин.
Предстоят номинации на най-красивите банкноти през 2016 г. Първата от тях е малдивската банкнота от 1000 руфия.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 15 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8568
GBP 2.4796 2.4887 2.3519
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив