През пролетта Административният съд - София потвърди такова решение на Комисията за защита от дискриминация от 2011г., но ръководството на Касата започна пореднта процедура по обжалване на решението
И Върховният административен съд осъди Националната здравноосигурителна каса за дискриминация срещу болните от множествена склероза. У нас те са около 5 000 души. През пролетта Административният
съд - София потвърди такова решение на Комисията за защита от дискриминация от 2011г., но ръководството на Касата започна пореднта процедура по обжалване на решението.
От 3 години Десислава Раянова, която страда от множествена склероза, води неравна битка със здравната институция, защото касата въведе през 2010г. изискване да се отпуска лечение само на тези болни, които имат под 65% инвалидност, определена от ТЕЛК. Останалите трябваше сами да плащат скъпото лечение, което е над 2 000 лв. месечно, съобщава БНТ.
Десислава Раянова е журналист, а в момента работи в държавната админстрация като служител на МС. В началото на 2010г. тя сезира Комисията за защита от дискриминация за дискриминационното решение на НЗОК да отпуска безплатно лечение само на пациенти без призната инвалидност или с такава до 65%. Решението на КЗД, макар и взето след година и половина размишления, беше в полза на пациентите и беше оповестено в началото на юли 2011г. Междувременно Здравната каса няколко пъти променя условията за достъп до лечение на болните от множествена склероза и след скандала дискриминационното изискване за под 65% ивналидност отпадна.
Решението на Комисията за защита от дискриминация, обаче, атакува изобщо възможността българска институция да си позволява да нарушава законите и човешките права, дори и с решения, които под обществения натиск после отменя.
През лятото на 2011г. Раянова успя да осъди Здравната каса заради това дискриминационно условие, което се поставя пред пациентите, за да получат лечение. Деси Раянова води тази битка не само от свое име, а заради всички останали болни от множествена склероза у нас. Смята, че този случай е показателен и всички пациенти у нас трябва да са готови да защитават правата си от посегателствата на институциите.