КЗК предлага от Типовия договор между НЗОК и търговците на дребно да отпаднат две разпоредби
Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) предизвиква нарушение на конкуренцията между аптеките чрез изискванията си в типовите договори с тях, установи Комисията за защита на конкуренцията.
НЗОК сключва с аптеките като търговци на дребно с лекарствени средства, реимбурсирани от касата, договори, според които за обработване на една рецепта фармацевтът трябва да отделя средно по 6 минути, а за протокол за отпускане на лекарствени продукти, поети изцяло или частично от касата – по 9 минути.
В Типовия договор е включена и формула, чрез която за всяка аптека се изчислява максималният брой рецепти, които тя може да обработи в рамките на един отчетен период, в зависимост от броя на наетите магистър-фармацевти. Според разпоредбите НЗОК няма да заплаща на аптеките реимбурсирани лекарства по рецепти, които надвишават максималния брой, изчислен по формулата.
Въпреки че съдържанието на типовия договор е съгласувано с представители на НЗОК и на Българския фармацевтичен съюз (БФС), антимонополната комисия е на мнение, че регламентираното време за обработване на рецепти и протоколи, както и формулата за максималния брой рецепти, имат ефект на квотно ограничение на търговията на дребно с лекарствени средства и предлага да бъдат отменени.
Аргументът на КЗК е, че така се нарушава конкуренцията на пазара и се засяга благосъстоянието на пациентите – те не могат да изберат на коя аптека да бъдат клиенти в зависимост от качеството и цената на продуктите. Възниква опасност хората да не получат необходимите лекарства навреме. Освен това разпоредбите са в ущърб на по-ефективните търговци на дребно, а особено в малките населени места аптеките бързо изчерпват лимитите си.
Освен това според комисията се намаляват стимулите за аптеките да предлагат лекарствени продукти, реимбурсирани от НЗОК.
За въвеждането на тези ограничение в Типовия договор имаше аргументи – повишаване на качеството на обслужването и ограничаване на продажбите на лекарства в нерегламентирани обекти. Според КЗК обаче те не могат да балансират посочените негативни ефекти.