Това показва национално представително проучване на "Екзакта рисърч груп"
Според агенцията най-одобряваните министри са тези, чиито ресори иначе търпят най-много критики. Изследването показва, че повечето българи предпочитат кабинетът да завърши докрай мандата си, Същевременно една пета от запитаните не виждат нищо добро, което да е свършено за първите му 100 дни.
52% от българите подкрепят идеята да се въведе задължително гласуване, а 36% са против, показват данните. По отношение на ползите от него се наблюдава единомислие сред избирателите на парламентарните опоненти ГЕРБ и БСП – и в двете групи подкрепящите го са по около 70%. Задължителното гласуване е одобрявано предимно от жените, от хората на възраст между 30 и 40 години и от тези над 60 години, от жителите на провинцията, както и от заможните избиратели. За представителите на етническите малцинства пък то е неприемливо.
Работата на премиера Бойко Борисов е одобрявана от 43% срещу 45 недоволни от него. Подкрепата към Борисов се увеличава с 4% след парламентарните избори, а неодобрението към него намалява с 3 на сто. Президентът Росен Плевнелиев е одобряван от 39% от българите, което е с 3% по-малко в сравнение с октомври, 2014. 48%, или с 5 на сто повече, са критиците му.
Изследването по отношение на одобрението към отделните министри е изненадващо, доколкото най-харесвани са тези, чиито ресори обичайно събират най-много негативи. Най-одобряван е здравният министър Петър Москов с 49%, следван от регионалния Лиляна Павлова с 48 на сто, показват данните, цитирани от БНР. На трето място е вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин с 41% одобрение, а на четвърто място е Томислав Дончев с 38%. Това са и министрите, чието одобрение е по-високо от неодобрението.
След изтичането на първите сто дни на кабинета за 7% от българите най-важното му постижение е връщането на доверието на европейските институции към България, в резултат на което бяха размразени еврофондовете. 6% посочват по-добрия и толерантен тон в политиката, промяна в поведението на премиера и по-висока коалиционна култура на управляващите. Други 6% открояват направеното в социалната сфера.
На четвърто място се отчита стремежът да се провеждат реформи във всички важни области на обществения живот. 4% посочват като най-добри постижения строежите на пътища и магистрали, както и кампанията за санирането на блоковете.
Една пета от българите обаче твърдят, че нищо добро не е направено за страната от началото на този управленски мандат.
Повече от половината от запитаните предпочитат вторият кабинет на Бойко Борисов да довърши докрай мандата си, показват още данните, цитирани от БНР. Според 52% от хората това би било по-добре за страната, а 21 на сто казват, че са за предсрочни парламентарни избори. Очаквано, предсрочен вот искат симпатизантите на БСП и на "Атака".
31% от запитаните одобряват работата на правителството след изтичането на първите му 100 дни работа срещу 55 на сто недоволни от него. Сред неодобряващите преобладават хората над 60 години, нискообразованите и българи с нисък жизнен стандарт. Едва една трета от неодобряващите работата на кабинета искат предсрочни парламентарни избори. Това означава, че критичните настроения засега не водят до радикални нагласи за смяна на това управление, смятат анализаторите.
Работата на Народното събрание е одобрявана от 18%. То продължава да бъде най-неодобряваната държавна институция за 67% от българите.
Национално представително проучване на "Екзакта рисърч груп" е проведено в цялата страна между 24 февруари и 4 март, 2015 г. По домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни лица, подбрани чрез двустепенна гнездова извадка. Обхванати са 125 гнезда в 93 населени места. Изследването е осъществено със собствени средства на агенцията.