Здравният министър посочи, че ролята на по-малките лечебни заведения ще е да оказват първа помощ и базисно ниво на медицинска дейност
Трябват ясни критерии кои лечебни заведения ще сключват договор с НЗОК, те ще отговарят на критерии оборудване, персонал, ефективност на лечението. Това разделение на болниците трябва да се случи още следващата година, каза по БНТ министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева.
Тя добави, че подобна промяна се налага, защото броят на болниците, които работят със здравната каса се е увеличил няколко пъти, а парите са останали почти непроменени. "Най-високотехнологичните болници са с най-голям дълг, защото работят при тежко недофинансиране на медицинската дейност, каза Андреева. Тя поясни, че за четири години дълговете на лечебните задължения са нараснали три пъти и са стигнали почти 90 млн. лв.
Здравният министър посочи, че ролята на по-малките лечебни заведения ще е да оказват първа помощ и базисно ниво на медицинска дейност. "Какво ще се прави с малките болници ще се очертае от здравната карта, която ще покаже от какви лечебни заведения има нужда", каза д-р Андреева.
Тя поясни, че от малките лечебни заведения не може да се очаква да са на печалба. За дофинансиране на техните разходи са нужни 6-7 млн. лева за общо около 40 болници, като тези пари ще се заложат в следващия бюджет. Министърът каза още, че на всеки шест месеца на сайта на министерството ще се качва информация за какво са дадени пари през периода.
Друга част от промените в здравната система е разграничението между спешна, първа и неотложна помощ, като се инвестира в спешната помощ. Д-р Таня Андреева каза, че преди актуализацията на бюджета е искала поне 15 млн. лева допълнително, за да се покрие всичко, което е предвидено, но не е осигурено финансиране за него, но е получила само 5.
По-малко от три месеца след като заяви, че трябва да се работи за промяна в режима на тютюнопушене, днес здравният министър изрази мнение, че либерализирането не е добра стъпка. Андреева вече имала и подкрепа на тезата си от част от депутатите от БСП. Важно е как с "Атака" ще можем да си говорим, защото само от тях има внесен законопроект за либерализиране на режима", каза д-р Андреева.
Запитана за формирането на екипа си, здравният министър посочи, че продължава да търси подходящите хора за определени длъжности. Д-р Андреева уточни, че освободените до момента около 30 души не са уволнени по политически причини, като имало и дългогодишни служители. Администрацията в МЗ е нараснала близо два пъти. При министър Семерджиев в министерството са работили 150 души, сега са 260. Вторият проблем е експертността. Когато влязох в МЗ нямаше едно нещо, което да е наред", обобщи д-р Таня Андреева.
В отговор на въпрос министърът обясни, че протестите не я притесняват, защото е нормално едни хора да са съгласни с правителствената политика, а други да са против. "Обикалям страната и навсякъде, дори в София хората ме спират и ме поздравяват", обясни д-р Андреева. Тя посочи, че за правителството е важно да си свършим работата. "Промените в здравеопазването са дълъг процес, дори за 4 години няма да мога всичко да свърша. Надявам се да спре практиката всичко да се започва от начало при всеки нов кабинет, каза още здравният министър.