Вчера Надзорният съвет към НЗОК взе решение да приеме фирмата-производител на лекарството "Афинитор" да поеме лечението на онкоболните за октомври и ноември
„Очертава се дефицит в касата по отношение на терапията за онкоболни". Това заяви д-р Румяна Тодорова по време на изслушването в Комисията по здравеопазване в парламента. То се провежда по повод казуса с онкологичната помощ в страната и невъзможността на НЗОК да поеме скъпоструващи лекарства на жени, които се лекуват от рак на гърдата.
„През първото тримесечие сме изплатили 38,5 милиона лева за препарати за онкоболни, през второто тримесечие – 42 милиона лева, за третото – 44 милиона лева, колкото се очакват и за четвъртото", каза Тодорова и обясни, че продължителността на живот се увеличава, а същевременно излизат новини препарати, които също спомагат за това увеличение.
„От 70 фирми, заявили желание за отстъпки, 38 са направи отстъпка с 5 %. Най-високата отстъпка за препарат от 300 лева е 90 лева, което е повече от 30 %", уточни шефът на Здравната каса. Тя каза, че има много такива примери. И продължи с думите: „Има лечебни заведения, които са заявили 60 % от даден продукт с нулева отстъпка".
„За един и същ продукт касата заплаща 19 различни цени. Само в онкопрепаратите се получават такива разлики", обясни Тодорова.
Вчера Надзорният съвет към НЗОК взе решение да приеме фирмата-производител на лекарството "Афинитор" да поеме лечението на онкоболните за октомври и ноември.