Големият брой болници и тяхната разпокъсаност е една от основните причини за неефективните здравни услуги, казват експертите на Световната банка.
Качеството и ефективността на здравеопазването в България са на лошо ниво, а броят на недоволните пациенти расте. Това сочат изводите в доклада на Световната банка за застаряването на населението.
Той ще бъде официално представен в петък. Големият брой болници и тяхната разпокъсаност е една от основните причини за неефективните здравни услуги, казват експертите на Световната банка. Поне 13 пациенти на ден се изписват от малките болници за интензивни грижи в европейските страни с добре организирано здравеопазване.
В България обаче броят на болните, които напускат клиниките, е по-малък от 13 в 193 лечебни заведения от 275, показват анализите на банката. Броят на преминалите пациенти е много важен не само за ефективността на болниците, а и за качеството на услугите в тях. То е толкова по-голямо, колкото повече пациенти лекуват медиците.
Освен броя на болниците проблем за страната ни се оказва и подборът на пациентите. 20% от хората, които са били хоспитализирани, не е трябвало да се лекуват в болница, а при специалист или джипи, категорични са от Световната банка.
Застаряването на населението у нас поставя нуждата от задължителна промяна на здравните грижи, смятат още от банката. Задължително е страната ни да създаде условия за продължително лечение. Сред другите мерки, които експертите предписват, са преструктуриране на болниците, въвеждане на селективно договаряне от страна на касата с тях, както и на ДСГ като модел на финансиране.
Също така повишаване на нивото на квалификацията на джипитата и специалистите в извънболничната помощ. За да станат факт промените обаче, от Световната банка са категорични, че ни трябва силен лидер с ясна визия.