България едва ли ще достигне дори средните за ЕС стойности на икономическо, социално и териториално развитие и след 2020 г.
Това се казва в одит на Сметната палата на тема "Подготовка за управление на средствата от фондовете по Общата стратегическа рамка на Европейския съюз през новия програмен период 2014-2020 г.”
Според Палатата един от основните проблеми на България е разпиляването на усилия и средства.
Ако не се направи система за мониторинг и оценка, подобряване достъпността до средствата от ЕС и оптимизиране на административната тежест, България отново ще бъде изправена пред опасността от спиране на плащанията от ЕК, финансови корекции и неизпълнение на целите и през новия програмен период, смятат от Сметната палата.
Според одиторите до края на септември 2013 г. проблемите не са подредени по приоритет, така че да се търси ефикасното им решение. В одита се казва още, че подготовката на България за споразумението й с Европейската комисия, според което ще се харчат европейските средства през започналия нов програмен период, е протекло при липса на влезли в сила регламенти.
В одита има и препоръки за ефективното управление на европейските средства. Необходима е разбираема, предвидима, гъвкава и практична нормативна рамка за управление на средствата от ЕС. Нужно е и оптимизиране на структурата за управление и контрол на програмите и насочването й в услуга на бенефициера. Трябва да отпаднат излишните бюрократични усложнения и контроли, подчертават от Сметната палата.
Друга препоръка е въвеждането на предварителни контроли за осигуряване на разумност на бюджетите на проектите при отчитане на мащаба (разходни лимити, сравнение с други проекти, информация за пазарните цени, опростени разходи и др.). Особено важно е и въвеждането на цялостно електронно управление на програмите.