Проблемът с бедността не е в социалните политики на правителството, а в затегнатия пазар на труда, стагниращата икономика и образованието
Това каза старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев в интервю за БНР.
Днес ще се проведе дискусия, организирана от Института на тема "Бедността в България: фактори, рискови групи и предизвикателства пред социалното подпомагане".
Според изследвания на Института при хората, които са с основно образование, вероятността да не се реализират на пазара на труда и да изпаднат в бедност, е изключително голяма.
"Ако си с висше образование, дори по време на криза, успяваш да си намериш работа. Може би, не чак толкова високо платена, но все пак не си от лицата в риск от бедност. Въвеждаме понятието "дълбока бедност", като това са хората, които са най-отдалечени от средната класа, т.е. доходът им е до 40% по-нисък", каза Ганев.
Според него под този праг пада всеки десети българин. По думите му в тази категория попадат предимно хора, които са в работоспособна възраст, но безработни.
Ганев пресметна, че работещите бедни са около 200 хиляди спрямо линията на бедността, но ако се приложи тази "линия за дълбока бедност", те почти изчезват, т.е. само 2% от заетите са в дълбока бедност, каза той и поясни, че доходът на попадащите в категорията "дълбока бедност" е много под минималната работна заплата.