Друго настояване на Института за пазарна икономика е разбиване на монопола на здравната каса
Позицията на България през последната година се влошава почти по всички показатели в изготвените през периода икономически класации в сравнение с другите страни от ЕС. Това показват данните в изследването на Института за пазарна икономика(ИПИ) и фондация "Фридрих Науман" - "България в международните класации 2012". Данните показват, че за разлика от миналата година, когато страната е близо до средните нива в Европа по икономическа свобода и условия за правене на бизнес, то през 2012 г. вече е в долната една трета на класацията. Влошаване има и при възприятието за корупция, по който показател България е на последно място сред 27-те в ЕС.
Единствената добра новина е при защитата правото на собственост, където страната вече не е на последно място, а изпреварва Румъния.
По критерия започване на бизнес България губи шест позиции през тази година, в издаване на разрешително за строеж спада с 3 места, при защита правата на инвеститорите – с две места, по закриване на бизнес – също с две места.
За поредна година причините България да продължава да се сочи като най-бедната страна в ЕС е заради недостатъчната защита на собствеността, тежките административни процедури, прекомерното регулиране на частните взаимоотношения, високото ниво на корупцията, коментират от ИПИ.
Придвижването на дадена страна с 1 позицията нагоре в класациите води до средно повишение на дохода на глава от населението с 8 800 долара, изчисляват експертите.
На базата на резултатите от представянето на България в световните класации от ИПИ предлагат 84 мерки, чрез които да се постигне растеж на икономиката и да се повиши благосъстоянието на хората.
Сред тях са: реформа във висшето и средно образование, премахване на минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове, облекчаване на изискванията за полагане на извънредени и нощен труд, премахване на държавните субсидии в земеделието, жп транспорта и пощите, премахване на данъците с ниска ефективност като данък наследство, разбиване на монопола на здравната каса и т. н.
По традиция икономистите искат намаляване на данъци, този път предлагат:
0% данък дивидент, сега е 5%;
10% данък върху ЕТ, сега е 15%;
0% данък върху застрахователните премии, сега е 2%;
0% данък наследство, сега е между 0,4-6,6%.