30 Април 2024, 19:34 Днес (13) | Вчера (10)

ИТ бизнесът не подкрепя 3400 лв. максимален осигурителен праг

25 Февруари 2022 13:45 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 25 февруари 2022, 13:39

Браншовите организации с позиция за гласуването на Закона за бюджета

Водещите браншови асоциации в областта на високите технологии изразяват категоричната си позиция, че не подкрепят решението за вдигане на максималния осигурителен праг на 3400 лв. от 1 април 2022 г. и припомнят, че в нито един момент не са изразявали съгласие с това, пише TechNews.bg. Във връзка с приетия Закон за държавния бюджет на Република България за 2022 г. представителите на бранша разпространиха официална позиция, която е срещу вдигането на максималния осигурителен праг. Писмото е подписано от Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), Българска асоциация по информационни технологии (БАИТ), Българска асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българска стартъп асоциация (БЕСКО), Фондация "Клъстер информационни и комуникационни технологии” (ИКТ Клъстер) и Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ).
"Смятаме, че преди да се взимат толкова важни решения, които засягат пряко високотехнологичната индустрия, е редно те да се обсъждат с бранша предварително, а не диалогът да стартира постфактум с очакването бизнесът да валидира вече взето решение от правителството”, казват от бранша.
От ключово значение е по-голяма част от бизнеса да плаща коректно своите данъци и осигуровки, по примера на компаниите от сферата на информационните технологии – сектор, който е неоспорим символ на пълна прозрачност на приходите и разходите, подчертават представителите на ИТ индустрията.
"Ние доказано умеем да влагаме, инвестираме много по-добре от държавната администрация в развитие, разкриване на нови и добре платени работни места. Развитие, което носи повече приходи, данъци и възможности те да бъдат използвани за социални дейности”, гласи писмото.

Браншовите организации очакват да работят съвместно с държавата за:
    Привличане на висококвалифицирани специалисти и подкрепа за уреждане на статута на семействата им. Подкрепа на чуждестранните студенти от трети страни, завършили в български висши училища, да придобиват по-лесно разрешение за работа;
    Електронно управление и минимизиране нуждата бизнеса и гражданите да общуват на живо с институциите;
    Образование, което да бъде адаптирано към бързо променящия се свят и пазар на труда;
    Насърчаване на НИРД;
    Осъвременяване на остарялото законодателство, касаещо бизнеса (дистанционна работа, електронни трудови книжки и др.).

Високотехнологичните компании формират голяма част от средната класа и помагат за устойчивото развитие на българската икономика. Точно тези бизнеси са притегателна сила за високообразован талант, за връщането на българи, образовани и реализирали се зад граница, както и за чуждестранни граждани, които избират да продължат тук своето кариерно развитие, да създават семейства и да изграждат живота си, подчертаха от бранша.
"Увеличаването на задълженията към държавата именно за високотехнологичния сектор, който осигурява растежа, иновациите и цялостната дигитализация, е лош сигнал за бъдещето на българската икономика и устойчивостта на сектора, която апелираме да не се приема за даденост”, заключават авторите на писмото.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 30 Април 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8244
GBP 2.4796 2.4887 2.2877
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив