Премахват се или се намаляват някои данъци, което не се е случвало на родния данъкоплатец от 2008 г. насам
Алтернативен проект за държавен бюджет за 2014 г. с излишък вместо дефицит и по-ниски данъци представиха днес анализаторите от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Заложеният от правителството ръст на брутния вътрешен продукт от 1.8% е доста оптимистичен според експертите на ИПИ. Той е трудно постижим и не отчита два риска - очакванията за нова рецесия в еврозоната и политическата несигурност в страната, коментира Десислава Николова от института.
Алтернативният бюджет предлага премахване на 5-процентния данък върху дивидентите и на 10-процентния данък върху лихвите по депозитите. 15-процентният данък на едноличните търговци да слезе на нивото на данъците за всички останали - тоест до 10 на сто, да отпадне и неефективният данък наследство, предлагат анализаторите от ИПИ. В същото време техният проект предвижда постепенно увеличаване на акциза върху цигарите - от 148 лв. на 154 лв. на 1000 цигари, премахване на данъчните облекчения за земеделските производители и за ваучерите за храна.
Според ИПИ разходите на всички администрации трябва да бъдат намалени с 10 процента с изключение на свързаните с образованието. Общият ефект от намаляване разходите ще бъде около един милиард лева.
Алтернативният бюджет е разчетен при приходи от 29.870 млрд. лв., което е 36.6 на сто от БВП. В проекта на ИПИ общите разходи падат с около 2,5 млрд. лв. спрямо проекта на министър Петър Чобанов до 28.938 млрд. лв., което е 35.5 на сто от БВП. Проектобюджет на ИПИ е с положително салдо от 27 млн. лв., а проектът на финансовото министерство е с дефицит от 1.472 млрд. лв.
Икономистите предлагат да не се спира пенсионната реформа, както искат управляващите, но споделят идеята за необходимостта да бъде разбит монополът на Националната здравноосигурителна каса чрез пренасочване на 2 процента от здравната вноска към частен здравен фонд.
ИПИ изчисли, че ако бюджетът бъде приет в Народното събрание така, както е предложен от правителството, всеки гражданин ще трябва да плати на държавата през следващата година 4500 лв. и ще задлъжнее с 2500 лв. Това стана ясно от изследванията на Института за пазарна икономика, които са направени на базата на подготвения бюджет.