Гърция и международните ѝ кредитори постигнаха в очакваните срокове споразумение за трети помощен пакет след преговори, продължили почти 23 часа
Според източник на "Ройтерс" от финансовото министерство на Гърция програмата осигурява финансиране от 85 млрд. евро за следващите 3 години.
Те приключиха малко след 8 сутринта в хотел "Хилтън" в Атина и при излизането финансовият министър Евклид Цакалотос каза, че почти всичко е договорено и са останали само някои малки детайли за стъпките, които правителството трябва да предприеме, преди да получи първия транш.
Гръцкият в. "Катимерини" твърди, че споразумението предвижда 35 мерки, които трябва да се приложат незабавно.
Сред тях са:
- промяна в методиката за облагане на корабните фирми
- намаляване цените на генеричните лекарства
- основна ревизия на системата за социално осигуряване
- подсилване на Службата за борба с финансови престъпления (SDOE)
- премахване на ранното пенсиониране
- спиране до края на 2016 г. на данъчните облекчения за островите
- реформиране според предложенията на ОССЕ на продуктовия пазар
- дерегулиране на енергийния пазар
- продължаване на приватизационната програма.
- нови закони за необслужваните кредити на банките
- дерегулиране на пазара за природен газ
- учредяване на независим фонд за държавните активи в Гърция с цел набиране на 50 млрд. евро, от които 75% трябва да отидат за рекапитализиране на банките и намаляване на дълговете
- премахване на данъчните облекчения за фермерите, които сега получават субсидирано гориво за техниката си
- затягане регулациите на системата за събиране на данъчни задължения към държавата
- постепенно разрастване на система, според която самонаетите гърци и дребни фирми плащат данъка си в аванс на базата на прогнозните си печалби
- увеличаване от 4% на 6% на т.нар. "данък солидарност", плащан от всички с доходи от 50 до 100 хиляди евро годишно.
Ако днес се уточнят и последните пречки, правителството ще може да внесе в сряда проекта на споразумението за ратификация в парламента и депутатите да го гласуват в четвъртък.
В петък ще последва телеконферентно заседание на финансовите министри от еврозоната и предаването на сделката за ратифициране от останалите 18 страни с единна валута.
Целта е всичко да приключи до 19 август, за да получи Гърция от Европейския механизъм за стабилност първия транш навреме, за да направи на 20 август плащане на 3.2 млрд. евро към ЕЦБ.
"Ройтерс" разпространи по-рано сутринта макроикономически подробности за споразумението:
- първичен бюджетен излишък да бъде постигнат от 2016 г.
- първичният бюджетен дефицит за тази година трябва да е не повече от 0.25% от БВП, последван от излишък от 0.5% догодина, 1.75% през 2017 г. и 3.5% през 2018 г.
- гръцката икономика ще се свие с между 2.1 и 2.3 процента през 2015 г., с 0.5% догодина и ще се върне към растеж от 2.3% през 2017 г.
Гърция вече одобри през юли опростена схема от ставките за ДДС и метод за по-ефективното му събиране; намали пенсиите и направи независима агенцията за статистика, мерки за реформи на гражданското правораздаване и адаптиране към гръцкото законодателство на решението на ЕС за стабилност на банките и правила за спасяване на закъсали институции с парите на техните акционери, облигационери и, ако се наложи, с част от депозитите (това ще влезе в сил от 1 януари 2016 г.).
Очакват се подробности по амбициозната пенсионна реформа, разрешението да работят търговците в неделя, режим за собственост на аптеките, правила за търговията с мляко и хлебарниците. Започва и промяна на условията за колективно договаряне на заплати, обстоятелствата за синдикални протести и за колективните съкращения.