Френският президент Франсоа Оланд заяви, че гръцките банки най-вероятно ще останат затворени още няколко дни
Лидерите от еврозоната, които заседаваха цяла нощ на извънредна среща за Гърция, постигнаха споразумение, съобщиха официални представители, цитирани от Ройтерс и БТА.
"Споразумение" бе думата, която белгийският премиер Шарл Мишел написа в Туитър. Говорител на кипърското правителство пък съобщи в мрежата: "Изглежда имаме сделка".
Подобно изказване след 17-часови преговори направи в Туитър и люксембургският премиер Ксавие Бетел, цитиран от АФП.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви на извънредна пресконференция след неговото постигане, че споразумението трябва да бъде одобрено от парламентите на страните-членки на
еврозоната. "Ние имахме само една цел днес – да намерим споразумение", каза Туск, цитиран от БНГЕС.
От своя страна председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че "яко" се е работило за споразумението. Той потвърди, че е отхвърлена идеята за "Грексит".
След него председателят на еврогрупата Йерун Дейселблум съобщи, че ще бъде създаден специален фонд, който ще оперира с гръцките активи от евентуалната приватизация.
Финансовите министри спешно ще обсъдят въпроса за кредит.
Френският президент Франсоа Оланд заяви, че гръцките банки най-вероятно ще останат затворени още няколко дни. През това време ще се очаква финализиране на споразумението. Според него целта за
оставане на Гърция в еврозоната е постигната.
Финалното решение е за трети международен пакет макрофинансова помощ за Гърция на стойност 82-86 млрд. евро със срок три години.
Исканията на Еврогрупата
- Средносрочен дефицит от 3,5% от БВП към 2018 г.
- Мащабна пенсионна реформа и конкретна стратегия за пълно компенсиране на финансовото влияние на решенията на Конституционния съд за пенсионната реформа от 2012 г. и достигане на нулев дефицит.
- Амбициозни пазарни реформи по точен график, а впоследствие и реформи в производствения сектор.
- Енергиен сектор. Приватизация на енергомрежите или осъществяване на план с еквивалентно действие.
- Пазар на труда. Контрол на колективните преговори, стачките и колективните уволнения.
- Пълно осъществяване на Договора за стабилност, координация и управление в икономическия и валутен съюз.
- Укрепване на финансовия сектор, в това число и решителни действия при неработещите кредити, транспониране на Директивата на ЕС за възстановяване и санация на банките (Bank Recovery and Resolution Directive, BRRD) и мерки за укрепване на банковото управление.
- Разработване на усъвършенствана програма за приватизация.
- Реализиране на ключови елементи за икономическо регулиране.
Още не е огласено кои от решенията са приети. По информация на Ройтерс, Алексис Ципрас е склонил държавни активи да бъдат разпродадени от специален фонд, базиран извън страната.
До сряда управляващите в страната трябва да прокарат поисканите в Брюксел реформи. По всичко изглежда, че това ще се случи – традиционната левица и консерваторите са проевропейски ориентирани, а
коалиционният партньор на Алексис Ципрас АНЕЛ обяви, че няма да влезе в правителство на националното единство, но ще подкрепи "решение в защита на националния интерес”, предаде бТВ.
Така даже и управляващата радикална левица СИРИЗА да се разцепи в пленарна зала, вероятно премиерът ще има нужната подкрепа.
Пукнатините в радикалната левица се видяха ясно инути след обявяването на решевнието - министърът на труда Панос Скурлетис разкритикува условията по сделката в национален ефир.