2 млн. българи за своя сметка в болниците от 1 януари
Инвитро методите и протезите ще бъдат безплатни за пациентите от следващата година, съобщиха вчера от здравната каса. Те ще бъдат част от 115-те клинични пътеки, по които НЗОК ще плаща.
Безплатни за болните ще бъдат клапи, стентове, урологични, съдови, коленни и др. протези. Пациентите обаче ще получават най-евтините от тях, а при претенции за по-модерни ще доплащат разликата в цената, поясни директорът на касата Димитър Петров. Различните видове протези струват от 850 лв до 3 000 до. за ставна. 10 млн. лв. са предвидени за протезни материали през следващата година от общия обем от 305 млн. за клиничните пътеки. Касата ще плаща и за изкуственото оплождане на 1 000 жени над 35-годишна възраст. Тя ще поеме медикаментите необходими за репродуктивната технология, които обаче са най-голямата тежест за желаещите да родят дете. Пациентките ще имат право на 1 процедура годишно, което по принцип им струва от 2 до 3 000 лева, ако трябва да плащат от джоба си. Сега те ще дават пари само за медицинската дейност. Операциите на яйчник и матка също ще се правят по клинична пътека. При това болните ще имат възможност за най-съвременния метод в това отношение - безкръвните лапароскопии, след които пациентите се възстановяват по-бързо. Освен ин-витро методите, протезите и лапароскопията, касата ще плаща и за лечението на недоносени бебета под 1 500 г. Досега огромният разход се поемаше от болниците и родителите. Редките заболяване на съединителната тъкан при децата, също ще бъдат финансирани от касата от идната година. Високоспециализираните манипулации в болниците от 14 през тази година стават 87 през 2004 г. НЗОК вече ще плаща вземането на биопсия, пункция и диагностика на секрета от лимфен възел, както и лумбална пункция, съобщи специално за "Монитор" директорът на отдел "Остойностяване на дейности" доц. Евгения Делчева. Диагнозите, които касата ще покрива догодина, ще бъдат два пъти повече отколкото досега. Броят им ще бъде 2 950. Догодина по предварителни разчети на НЗОК общо 560 000 болни ще преминат по 115-те клинични пътеки. По тях ще се плаща за по-голямата част от разпространените у нас болести. Тежките патологии като сърдечна недостатъчност, инфаркт, инсулт и др. са широко застъпени в новите клинични пътеки. Такива има и за по-леки и разпространени заболявания като пневмония например. Около 55% от пътеките са със завишени цени. Най-скъпи остават сърдечните операции - 9750 лв.
2 млн. българи за своя сметка в болниците от 1 януари
2 000 000 българи най-вероятно ще бъдат принудени да си плащат за всичко в болниците само след половин месец. Толкова все още не са си платили здравните осигуровки, съобщи вчера зам.-шефът на касата Глинка Комитов на дискусия с КНСБ и КТ "Подкрепа". По тази причина те губят здравноосигурителните си права като безплатен преглед.
Преди близо 3 месеца при засичането на регистрите на НОИ и НЗОК стана ясно, че 2,4 млн. българи не са си внесли дължимите суми за повече от три месеца. Голяма част от нередовните платци всъщност
били в резултат на грешка в информационната система или недобросъвестност от страна на работодателите и университетите. Според Комитов обаче проблемът бил, че хората нямали здравно-осигурителни
навици. Освен в НОИ, вноските могат да се плащат и в пощенските клонове.