Според началника на КАТ комисар Антон Антонов се забелязва увеличаване на средната скорост с над 15 км/ч, а загиналите са с 63-ма повече от периода януари - септември 2013 г., което също се обяснява с по-слабия контрол
Ръководството на "Пътната полиция" използва проведената тази седмица акция за 24-часов контрол на скоростта, за да се оплаче, че с наложените ограничения върху работата на камерите за деветте месеца на годината засечените нарушения са с почти 190 000 по-малко. Както е известно, с определение на Върховния административен съд глобите с електронен фиш за нарушения, фиксирани с мобилните камери, бяха обявени за незаконни.
При това положение от началото на година глоби се налагат само на място, което намалява ефективността на контрола. В същото време високата скорост е причина за над половината от тежките катастрофи в страната. Според началника на КАТ комисар Антон Антонов се забелязва увеличаване на средната скорост с над 15 км/ч, а загиналите са с 63-ма повече от периода януари - септември 2013 г., което също се обяснява с по-слабия контрол.
От пътната полиция вече имат изготвени промени в Закона за движение по пътищата, така че електронните фишове да станат законни. В интервю за вестник "Преса" бившият шеф на КАТ Алекси Стратиев припомня, че нужните промени за реабилитирането на мобилните камери са минали през комисиите на миналия парламент и дори са били приети на първо четене, но не са стигнало до второ, въпреки че е можело да бъдат приети за 30-40 минути.
За да влязат те в дневния ред на новия парламент, е нужно някой депутат да ги предложи, казва бившият началник на КАТ. Според Стратиев обаче е добре да се изготви нов Закон за движение по пътищата, в който има ясни правила, нарушения и санкции.
Той обяснява увеличаването на загиналите по пътищата с липсата на политическа воля за справяне с проблема в предишното правителство. "Категоричен съм, че има абсолютна връзка между намаляването на електронните фишове, което означава и занижен контрол, и завишаването на загиналите, което означава влошаване на дисциплината", казва още Стратиев.
Той изрази подозрения, че парите, което се събираха във фонда за повишаване на пътната безопасност, с който трябваше да се купят и монтират нови камери по пътищата, са изчезнали. Експертът изразява и мнение, че полицаите изобщо не трябва да участват в контрола на пътя.
"Ако има достатъчно камери, ще намалее и необходимостта от униформени на улицата", аргументира се Стратиев. Той поясни, че пътните полицаи в страната са малко над 1000, като това е доста скромно число, но в съчетание с разумен брой камери ще бъде достатъчно.