България продължава да е последна в класацията на Европейския съюз за размер на трудовите възнаграждения. Според проучването на КНСБ българинът взима средно 3.7 евро на час, докато средната стойност за ЕС е 39 евро
Обедняването на българите продължава. За последното тримесечие издръжката на живота в страната се е увеличила с 0.2%, а спрямо миналата година - с 3.4 на сто. Това показа новото изследване на Конфедерацията на независимите синдикати в българия (КНСБ), което беше представено от ръководството днес, цитирано от БНР.
За издръжката на един човек в 4-членно домакинство в края на март са били необходими 566 лева или общо 2264 лева за цялото семейство. По-голяма част от населението - 3.4 млн. души - живеят с около 310 лв. на месец, т.е. под прага, необходим за издръжка. Над него в края на март са били около 1.2 млн. българи. Повече обаче са хората, които изобщо живеят под прага на бедността от 216 лева на месец - 1.6 милиона.
В сравнение с данните за 2012 г. разходите за храна са намалели малко - от 36 на 33%, но се е увеличил делът на разходите за поддържане на жилище - вода, електроенергия, горива за битови нужди.
Синдикатите се опасяват, че напрежението в страната може да ескалира отново ако от 1 юли се вдигнат цените на тока и парното. Всяко по-нататъшно повишение на цените без нарастване на доходите ще означава ново обедняване, при това за все по-голяма част от българските домакинства, посочват от организацията.
България продължава да е последна в класацията на Европейския съюз за размер на трудовите възнаграждения. Според проучването на КНСБ българинът взима средно 3.7 евро на час, докато средната стойност за ЕС е 39 евро.