Синдикатът настоя гарантираният минимален доход да бъде обвързан в размер на 60 процента от прага на бедност
КНСБ настоява за незабавни преговори на национално и браншово равнище за максимално бързо увеличение на работните заплати и на пенсиите с минимум 12 на сто, за да се компенсира натрупаната инфлация.
Това заяви днес на извънредна пресконференция президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на заседание на Координационния съвет на синдиката по повод на създалото се напрежение и масовите протести в страната. От Конфедерацията отново настояха за повишаване на минималната работна заплата на 330 лв. от 1 април, каквото беше предложението й за Бюджет 2013. Синдикатът настоя гарантираният минимален доход да бъде обвързан в размер на 60 процента от прага на бедност.
КНСБ иска спешно свикване на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество с участието на министър-председателя, представители на протестиращите от всички региони на страната, асоциациите на потребителите, заинтересованите държавни институции и енергийните дружества, синдикатите и работодателите за приемането на конкретни мерки за излизане от сегашната ситуация. В момента България се намира в криза и трябват спешни антикризисни мерки от днес за утре, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.
По думите му до ситуацията в момента се стигнало вследствие на силното влияние в управлението на министъра на финансите Симеон Дянков. Все още е възможна след неговата оставка коренна промяна на икономическата, бюджетната и подоходна политика в страната от сегашното и следващото правителство, смята Димитров.
Промяната според него трябва да бъде чрез фискални стимули от бюджета към реалния сектор - фирмите, за да може да се създават работни места, да има износ, да се реализират печалби и да се плаща на хората. "Това не направи Дянков и с основание си отиде. Премиерът може да направи конкретни стъпки в оставащите четири месеца дори с корекции в бюджета, за да се гарантират тези стимули, които направиха много други държави в Европа", посочи Димитров.