26 Януари 2025, 22:55 Днес (0) | Вчера (0)

КФН обнародва промените за бюджетната си самостоятелност чрез финансиране от такси

24 Октомври 2016 17:56 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 24 октомври 2016, 18:02
КФН

Според вносителите, това ще донесе на Надзора независимост както от външни политически, така и от бизнес влияния

Комисията за финансов надзор публикува за обществено обсъждане проект за промени в Закона за КФН. Със законопроекта са предвидени промени, насочени към осигуряване на пълна бюджетна самостоятелност на КФН чрез финансирането й от такси, които се събират при осъществяване на нейните правомощия.
В мотивите към законопроекта се казва, че този подход е възприет и в други държави от ЕС, като Белгия, Финландия, Естония, Франция, Гърция, Латвия, Люксембург, Полша, Португалия.
Чрез него се осигурява независимостта на съответните регулаторни и надзорни органи.
Възприемането на подход, при който надзорната институция се издържа самостоятелно, без субсидия, ще даде възможност за нормалното функциониране на комисията като регулаторен и надзорен орган на небанковия финансов сектор.
Съществуващата в момента регламентация на финансирането на комисията води до случаи на затруднения, свързани и с изпълнението на задълженията й за заплащане на членски внос в европейските органи ESMA и EIOPA, както и на международните организации IOSCO, IOPS и IAIS (общо в размер на 1 668 660 лв.), се казва още в мотивите.

Със законопроекта се създава приложение в Закона за комисията за финансов надзор, в което се регламентират всички такси, които Комисията за финансов надзор събира при осъществяване на правомощията си по Закона за публичното предлагане на ценни книжа, Закона за пазарите на финансови инструменти, Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране, Закона за дружествата със специална инвестиционна цел, Кодекса за застраховането и Кодекса за социално осигуряване, както и осъществявания от нея общ финансов надзор.

Въвеждат се нови такси, произтичащи от последвалите след 2011 г. промени в законодателството – приетия Закон за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране, измененията в Закона за публичното предлагане на ценни книжа, както и от европейските регламенти във връзка с упражняване на произтичащите от тях нови на финансовите пазари и защита интересите на потребителите.

Същевременно при определяне на таксите законопроектът съобразява целта на Комисията за финансов надзор да стимулира развитието на капиталовите пазари, като въвежда срок от три години, в който за производството по потвърждаване на проспект Комисията за финансов надзор няма да събира такси.

Със законопроекта се предлага уеднаквяване на правната регламентация по отношение на статута и възнагражденията на служителите на Комисията за финансов надзор по аналогичен начин с тези на служителите на Българска народна банка, което също произтича от идентичността на правомощията и функциите на регулаторите на банковия и небанковия финансов сектор.

Според КФН, институцията се нуждае от сериозни инвестиции в компютърно осигуряване. В момента Комисията работи с морално остарели хардуер и софтуер, което нерядко създава непреодолими препятствия в работата на служителите й. Необходими са сериозни средства за нови информационни технологии, които да позволяват добър контакт с поднадзорните лица, се казва още в мотивите.

Недостигът на автомобили препятства работата при осъществяване на проверки на място. Належаща е нуждата от осигуряване на допълнително работно пространство, като в момента не е възможно дори правилното от гледна точка нормативните изисквания съхраняване на учрежденския архив.

Необходимо е да се увеличи административният капацитет на комисията, чрез привличане и обучаване на служители с необходимите професионални квалификации – CFA, ACCA и актюерска правоспособност, които да имат знанията и уменията за извършване на ефективен надзор.

Значимостта на правомощията на Комисията за финансов надзор, както и нейното място в европейската надзорна архитектура, обуславят необходимостта от въвеждане на бюджетна самостоятелност на комисията и съответно осигуряването на независимостта й, както от външни политически, така и от бизнес влияния. Именно тези цели се постигат с предложените законодателни предложения за изменения на Закона за Комисията за финансов надзор, подчертават вносителите на законопроекта.

Проектът за изменение и допълнение на закона за Комисията за финансов надзор е качен за обществено обсъждане ТУК.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив