Кабинетът освободи от такса длъжниците, които започват да си плащат в срока за доброволно изпълнение, поставен от частните съдебни изпълнители
Това става с поправка в Тарифата за таксите и разноските към Закона за частните съдебни изпълнители. В т. 26 "Забележки" се създава т. 6, предвиждаща, че върху сумата, която длъжникът е погасил в срока за доброволно изпълнение, такса не се събира.
По този начин се уеднаквява регламентацията на събираните от частните и държавните съдебни изпълнители такси за изпълнение на парични вземания в хипотезата на извършено от длъжника доброволно плащане в срока за доброволно изпълнение, е мотивът за промяната.
Експерти от Института за пазарна икономика вече предупредиха, че промяната може да има трайни отрицателни последици за кредиторите - банки, фирми и работодатели, работещи по трудово взаимоотношение и частни лица, а длъжниците получават стимул за некоректно поведение.
Причината е, че след като се е стигнало до намеса на съдебен изпълнител, значи доброволното изпълнение не е било налице и кредиторът се е видял принуден да търси неговото съдействие. След отмяната на таксата за длъжника ще е изгодно да протака, защото всяко отлагане на плащането му носи доход, предупреждават експертите. В същото време работата на частния съдебен изпълнител по процедурата остава незаплатена.
В становище на Българската търговско-промишлена палата пък беше посочено, че промяната се прави без оценка на въздействието и без предварителен анализ на обективни показатели на работата на частните и държавните съдебни изпълнители, между които скорост на процеса, обем извършена работа, разходи, а също и анализ на поведението на длъжниците - граждани и фирми.