Основната цел е да се създаде централизирана информационна система, в която крадените културни ценности да могат да се въвеждат в организиран каталожен вид и специализирана база данни
Огромна база данни с портал през интернет, чрез който да се откриват издирвани крадени културно-исторически ценности в цял свят, ще започне работа след няколко месеца. Това стана ясно по време на откриването на проект за превенция и разкриване на престъпления, свързани с културното наследство у нас.
Проектът бе открит от зам. вътрешния министър Веселин Вучков, министъра на културата Вежди Рашидов и директора на Националния исторически музей Божидар Димитров вчера.
Основната цел е да се създаде централизирана информационна система, в която крадените културни ценности да могат да се въвеждат в организиран каталожен вид и специализирана база данни. Когато някой иска да провери дали определен експонат е краден, той ще може да въвежда ключова дума като име на автор например.
Тогава програмата ще показва кои ценни предмети се издирват. България е една от страните с огромно историческо и археологическо богатство, в това отношение тя се нарежда на трето място след Италия и Гърция. Според анализите на МВР 30% от общия брой на разкритите кражби са именно на културни ценности.