Камерън заяви за Радио Би Би Си, че ще работи с германците и с други съюзници с подобно мислене за по-нататъшно затягане на правилата в ЕС
Британският премиер Дейвид Камерън обеща да работи в тясно сътрудничество с германския канцлер Ангела Меркел за затягане на правилата в Европейския съюз за прекратяване на практиките на т.нар. социален туризъм, предаде БТА.
Германското правителство разглежда в момента доклад, препоръчващ да се ограничи времето, в което безработни мигранти от други страни в ЕС могат да остават в страната и да си търсят работа. Докладът препоръчва също злоупотребите със социалните помощи от мигрантите от ЕС да бъдат наказвани с временна забрана за влизане в страната.
Камерън заяви за Радио Би Би Си, че ще работи с германците и с други съюзници с подобно мислене за по-нататъшно затягане на правилата в ЕС. "Разговарях с Ангела Меркел лично миналата седмица и възнамеряваме да работим заедно с шведския премиер, с холандския премиер да затегнем нещата в тази област", каза британският премиер.
В края на миналата година кметовете на 16 германски града отправиха молба за помощ за справянето с мигрантите от Източна Европа, главно роми от Румъния и България, които обвиниха, че източват системата за социално подпомагане.
Британското правителство, което поведе борбата срещу "социални туризъм" заради опасенията от наплив на имигранти от България и Румъния след падането на трудовите ограничения за тях, въведе ограничения в достъпа до социални помощи и улесни експулсирането на просяци и бездомници точно преди края на 2013 г.
Премиерът Камерън е подложен на силен натиск от депутатите от консервативната партия да затегне имиграционните правила в ЕС заради растящата популярност на крайнодясната Партия за независимост на Обединеното кралство (UKIP) на Найджъл Фараж.
Междувременно Европейската комисия припомни, че правилата за свободното движение на хора предвиждат, че гражданин на ЕС няма безусловното право на престой в друга държава от общността. Три месеца след пристигането в приемащата държава мигрантът трябва да бъде в състояние да докаже, че разполага с финансовите средства, необходими за неговата издръжка, и че не е в тежест за домакините, или че търси работа, допълни говорителят.
"Винаги сме заявявали пред британските власти, че в законодателството на ЕС съществуват много строги условия, с които да бъде предотвратен т.нар. социален туризъм", посочи говорител на Еврокомисията. Той обясни, че за момента това, което имат като информация е, че Германия се насочва към прилагането на европейското право. "Не става дума за измислянето на нови правила. Съществуват предпазни механизми и те биват прилагани, например от Белгия", добави той.