Исканията включват финансова помощ, опрощаване на дългове и формално извинение
Карибската общност ("Кариком") разкри плановете си да поиска репарации от бившите колониални европейски държави заради вековната практика на търговия с роби, съобщи британският вестник "Телеграф".
Ръководителите на петнадесетте страни членки са приели програма, включаща редица искания. Сред тях са формално извинение от някогашните колониални държави, опрощаване на дългове, по-големи помощи за развитие, както и неуточнени финансови репарации за нанесени "психологически травми" от времето на робството в плантациите.
Исканията ще бъдат отправени към Великобритания, Франция, Испания, Португалия и Холандия. Те бяха уточнени на среща на Карибската общност при закрити врати, проведена в Сейнт Винсент и Гренадини.
Коалицията е наела британската адвокатска кантора "Лей Дей", която успя да спечели 24 милиона евро компенсации за кенийците, измъчвани от колониалните власти по време на въстанието на движението "Мау Мау" през 50-те години
Дебатът за репараците се води отдавна в карибските държави, където мнозина обвиняват робството за днешните си проблеми – от неконкурентните икономики до епидемиите от диабет, за които се твърди, че са причинени от лошото хранене на някогашните роби.
"Кариком" иска и повече техническа помощ от Европа. Обяснението за това е, че по време на индрустриалната епоха европейските сили са задържали развитието на карибските държави, като са ги принуждавали единствено да произвеждат и изнасят суровини, най-вече захар.
Планът предвижда и увеличение на помощите за здравеопазване и развитие на образователни и културни институции. Друга идея е да се създаде "програма за репатриация", която да помага на връщането на членове на растафарианското движение в Африка – една от основните цели на карибския култ.