За страната ни е установено увеличение на честотата на екстремни прояви на времето в периода 1991 - 2007 г. с 30% спрямо базисния период (1961 - 1990 г.)
Карта с актуална информация, обновявана ежедневно, показва риска от опасни и екстремни прояви на времето.
Изградената в Европа система "Метеоаларм" позволява да се получи информация за предстоящи потенциално опасни ситуации по места като бедствените наводнения на Западните Балкани, въпреки че не е възможно да се прогнозира точно къде и кога ще се случат те. От 2010 г. България също участва в "Метеоаларм" чрез метеорологичния институт към БАН.
За картата напомня в интервю експертът Антоанета Йотова – дългогодишен изследовател в областта на политиките за реагиране на промени в климата, в което тя обяснява връзката на бедственото положение в Сърбия, Босна и Херцеговина и Хърватия с климатичните промени, позовава се на последни научни изследвания и мотивира защо е крайно наложително България най-сетне да приеме адаптиционни политики за промените в климата.
"Въпрос на случайност или късмет е, че най-тежката ситуация с изключително интензивни валежи и наводнения в последните дни се случва само на няколкостотин километра западно от България", коментира още експертът по климата.
За страната ни е установено увеличение на честотата на екстремни прояви на времето в периода 1991 - 2007 г. с 30% спрямо базисния период (1961 - 1990 г.), това сочат изследванията на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН.
Според нея може да се очаква все по-голям брой на такива опасни за хората и инфраструктурата събития, тъй като увеличението на честотата на екстремни прояви на времето е свързано с протичащите промени в климата.
Като превантивна мярка от огромно значение е колкото е възможно по-доброто осведомяване и информиране както на всеки поотделно, така и на всички институции, независимо дали имат и каква е ролята им при необходимост от реагиране, смята Йотова
По данни на метеорологичния институт към БАН от края на 70-те години на ХХ век в България се наблюдава тенденция към затопляне и засушаване, като средната годишна температура е с около 0,5°C над климатичната норма, отчитат се повече и по-дълги периоди на засушаване, следвани от периоди със силни бури и тежки наводнения.