Размерът на сумата, която Кипър ще получи като международна финансова помощ, още не е обявен официално
В Кипър вчера пристигаха представителите на „Тройката” кредитори, а днес започват финалните преговори с правителството в Никозия, в които трябва да се постигне споразумение за отпускането на международна финансова помощ за страната, предава кореспондентът на БНР в страната.
Размерът на сумата, която Кипър ще получи като международна финансова помощ, още не е обявен официално. Той до голяма степен зависи от средствата, които ще са необходими за рекапитализация и спасяване на кипърските банки. Това ще стане ясно във финалната фаза на преговорите с Тройката, каза финансовият министър Васос Сиарлис.
Правителственият говорител Стефанос Стефану потвърди решимостта на правителството за постигане на споразумение, което запазва ключовите постижения на работниците и създава условия за излизане от рецесията чрез икономически растеж и нови работни места. Той посочи, че споразумението с международните кредитори трябва да служи по най-добрия начин на интересите на страната.
След серия от консултации с лидерите на политическите партии, синдикатите и работодателите правителството представи на Тройката пакет от контра-предложения, обхващащи банковия сектор, бюджета, икономиката, социалната сфера.
Най-спорни моменти в преговорите с Тройката са съкращенията на заплати, пенсии и социални помощи. Правителството отхвърля искането на Тройката за премахване на 13-а заплата и автоматичната инфлационна индексация на доходите.
Кипър не приема и исканата от кредиторите промяна в корпоративния данък, тъй като това ще удари значително местната икономика. Различни са позициите и по отношение на срока за фискалната корекция. Тройката настоява за по-твърди рестриктивни мерки в продължение на 3 години, до 2015-а, а правителството разширява този период на 4 години, до 2016-а.
Преговорите между европейската тройка и правителството ще продължат с интензивна програма до понеделник, когато в Брюксел е срещата на Еврогрупата.