До края на декември трябва да бъдат получени 420 милиона евро, като 170 от тях вече са осигурени от различни вътрешни ресурси
Кипър е застрашен от фалит, ако през следващите няколко дни правителството не получи допълнително финансиране от 250-300 милиона евро за периода до края на декември, посочи представителят на
финансовото министерство Христос Пацалидис.
Пред бюджетната и финансова комисия на кипърския парламент той предупреди, че кипърските власти не разполагат с алтернатива, освен да поискат краткосрочно кредитиране от предприятия, които са на печалба - на първо място Кипърската телекомуникационна компания и компанията оператор на кипърските пристанища, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
Пацалидис съобщи, че до края на декември трябва да бъдат получени 420 милиона евро, като 170 от тях вече са осигурени от различни вътрешни ресурси. "Ако остатъкът от средствата не бъде получен, то дефолтът ще настъпи през следващите няколко дни", заяви той. По думите му това ще означава, че рейтинговите агенции ще определят оценка "селективен фалит" на Кипър.
По-рано медиите съобщиха, че компанията оператор на пристанищата в Кипър се е съгласила да предостави на властите 38 милиона евро и още 12 милиона евро при крайна необходимост. Ръководството на Кипърската телекомуникационна компания обеща да даде назаем на правителството 100 милиона евро от пенсионния фонд на служителите си, което предизвика сред тях недоволство.
През лятото Кипър поиска помощ от партньорите си в Еврогрупата, тъй като не може самостоятелно да изпълни програмата за рекапитализация на банките си, които понесоха огромни загуби заради отписването на гръцки дълг. Над четири месеца властите и представителите на тройката кредитори (ЕС, Европейската централна банка и Международния валутен фонд) водиха преговори за условията на отпускането на помощта. Те приключиха в края на ноември с принципно споразумение за антикризисната програма.
Окончателното решение и подписването на меморандум за отпускане на средствата обаче бе отложено за средата на януари. Очаква се размерът на помощта да достигне около 17,5 милиарда евро, което фактически е равно на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. По този повод председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер посочи миналата седмица, че сега финансовите проблеми на Кипър го тревожат повече, отколкото ситуацията в Гърция. "Краткосрочният ми приоритет за 2013 година ще бъде Кипър", подчерта той.