25 Декември 2024, 21:54 Днес (0) | Вчера (0)

Кипър – отличникът на Тройката

12 Февруари 2014 12:11 ИНСМАРКЕТ по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 12 февруари 2014, 12:13

Кипър е първата страна, подпомагана от тройката международни кредитори, която в рамките на спасителната програма успява да надхвърли поставените финансови цели

Това стана ясно от заършилата трета мисия за преглед на напредъка на Кипър, която даде положителна оценка за изпълнението на споразумението. 

От тази оценка зависи отпускането на четвъртия транш от спасителния заем за Кипър в размер на 150 млн. евро от Европейския механизъм за стабилност и 86 млн. евро от МВФ.

Програмата на Кипър продължава да върви по план, а макроикономическите и финансовите резултати са по-добри от очакваното, се казва в съвместното официално изявление на Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, обявено при завършването на третия преглед. 

Мисията на тройката бе в Кипър от 29 януари до 11 февруари за трета оценка на програмата за икономическо възстановяване на страната, която се подкрепя финансово от Европейския механизъм за стабилност (ESM) и Международния валутен фонд. В резултат на прегреда тройката няма да изисква налагането на допълнителни рестриктивни фискални мерки, а само изпълнението на бюджета за текущата година. В същото време обаче тя обръща внимание, че Кипър все още е изправен пред значителни рискове и предизвикателства. 

Целите на програмата на Кипър, които бяха дискутирани по време на двуседмичното посещение на екипа на тройката, са за възстановяване на стабилността на финансовия сектор, засилване на устойчивостта на публичните финанси, провеждането на структурни реформи, които да подкрепят икономическия растеж в дългосрочен план, като същевременно се защитава благосъстоянието на населението. 

Според Тройката бюджетните цели за 2013 г. са били постигнати с голяма лекота, благодарение на по-нататъшното прилагане на предпазлив бюджет и по-слабо изразена от очакваното рецесия. БВП в Кипър през 2013 г. се очаква да се намали с около 6% в реално изражение, което, макар и значителен спад, е с почти два процентни пункта по-добре от прогнозата от предишния преглед, се посочва в изявлението на трите институции. 

Финансовият сектор показва признаци на стабилизация, икономиката се приспособява гъвкаво, като намалението на цените и заплатите помагат да се смекчи цялостното въздействие на рецесията върху работните места, отчита тройката. Все пак безработицата продължава да бъде много висока. В перспектива остават предизвикателствата, като рисковете са значителни, подчертава тройката в изявлението. 

Икономиката се очаква да се свие с 4.8% през 2014 г., търсенето на вътрешния пазар е обременено от необходимостта за адаптиране на частния и публичния сектор. Връщането към положителен, но скромен ръст от около 1% е възможно през 2015 г. Пълното и навременно изпълнение на споразумението остава от съществено значение за успеха на програмата, е категорична тройката. Според нея е необходимо да продължи и укрепва регулирането и надзорът над банковия сектор, както и мерките срещу прането на пари. 

Трябва да се ускори и осъществяването на структурните реформи. Никозия бе призована да се движи напред с приватизацията на ключови държавни активи в областта на телекомуникациите и електрическата енергия. 

Приватизацията на държавните предприятия е от съществено значение, за да се увеличи икономическата ефективност, да се привлекат инвестиции и намали публичният дълг, се казва в изявлението. Във връзка с това тройката смята приемането на рамков закон за приватизацията като ключова стъпка за този процес. 

Това е и задължително условие за отпускането на четвъртия транш от спасителния заем. Важен приоритет според тройката е и реформирането на системата за социални грижи. Трябва да се интегрират съществуващите социални помощи и да се въведе системата на гарантиран минимален доход, така, че да се осигури адекватна социална защита на уязвимите домакинства по време на сегашната рецесия, настоява тройката. 

В резултат на постигната положителна оценка за финансовата сфера, през следващата седмица се очаква да бъдат обявени значителни облекчения и дори премахнати някои от важните ограничителни мерки върху банките, съобщи финансовият министър Харис Георгиадис. 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 25 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив