Споразумението, което кипърското правителство е договорило с тройката кредитори и се очаква да бъде подписано в средата на тази седмица, изисква допълнителни мерки за икономии в размер на 351 млн. евро, или 2.1% на сто от БВП на Кипър
Орязване на заплати и уволнения в държавния сектор искат от правителството в Никозия международните кредитори на Кипър, алармират вестниците днес, цитирани от БТА.
Споразумението, което кипърското правителство е договорило с тройката кредитори от Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд и се очаква да бъде подписано в средата на тази седмица, изисква допълнителни мерки за икономии в размер на 351 млн. евро, или 2.1% на сто от БВП на Кипър, посочва вестник "Филелефтерос".
Изданието публикува пълния текст на документа, в който като главна цел се поставя постигането на първичен дефицит до 2,4 на сто от БВП през 2013 г., а като средносрочна цел е заложена реализацията на първичен излишък до 4 на сто от БВП до 2017 г. и впоследствие запазването на тези нива.
Предвижда се още допълнителни приходи в размер на 70 млн. евро да бъдат събрани от данъци върху недвижимите имоти, корпоративният данък да бъде повишен от 10 на 12.5 на сто, облагането на лихвите и дивидентите да бъде вдигнато до 30%.
Освен това заплатите на държавните служители и пенсиите трябва да бъдат орязани от 6.5 до 12.5%,
чиновниците в държавната администрация да бъдат намалени с пет хиляди до 2016 г., като това да стане чрез замразяване на новите назначения, а възрастовата граница за пенсиониране да се вдигне с две години за различните категории работещи.
Никозия трябва да извърши приватизация, която да донесе в хазната 1.4 млрд. евро за периода 2013 - 2016 г., акцизът върху цигарите, напитките и бензина да бъде вдигнат, ДДС да бъде повишен от 17 на 19%.
Вестник "Политис" от своя страна цитира правителствения говорител Христос Стилианидис, че правителството е отървало страната от тотален фалит, а кабинетът е наследил "атомна бомба" и че се е опитал да я дезактивира и е успял.