Еврокомисията потвърждава оценката си за рецесия от 8.7 на сто през 2013 г., като отбелязва, че перспективите за кипърската икономика клонят към отрицателни стойности
Кипърското правителство е договорило с международните кредитори схема за осъществяване на исканата от тях приватизация на полудържавните предприятия, която е условие за получаване на следващия транш от спасителните заеми за островната държава, съобщи вестник "Етнос", цитиран от БТА.
Изданието твърди, че различията между двете страни по този въпрос са били преодолени на вечеря в Никозия. Те са се разбрали всички приватизационни процедури да бъдат финализирани догодина, така че полудържавните предприятия да бъдат готови за приватизация.
Договорената схема предвижда до края на 2013 г. да се гласува рамков закон за приватизацията и всичко, свързано с нея, да се осъществява от висши служители, заемащи ръководни постове в подлежащите на раздържавяване структури, а не от политически назначени лица. Целта на мярката е да се избегнат политически вмешателства.
Представителите на тройката кредитори от Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд са връчили на кипърското правителство актуализиран меморандум за заема, който се очаква утре да бъде ратифициран на политическо ниво.
Днес екипът на "тройката" ще има среща с финансовия министър, на която ще се обсъждат разходите в сферата на здравеопазването. Никозия се надява международните кредитори да дадат положителна оценка на прилаганата спасителна програма, каквато беше и дадената от тях първа оценка през лятото.
Преструктурирането на банките и приватизацията са сред условията за деблокиране на транша от 1.5 млрд. евро за Кипър от Европейския механизъм за стабилност и 86 млн. евро от Международния валутен фонд. Така общият размер на траншовете, отпуснати на Кипър, възлиза на 47% от цялата международна помощ на стойност 10 млрд. евро, договорена през март тази година.
Междувременно кипърските издания коментират мрачните прогнозите на Европейската комисия за бюджетния дефицит на Кипър, който се очаква да скочи до 8.3% от брутния вътрешен продукт през 2013 г. от 6.4%. Като причина за ръста на бюджетния дефицит Еврокомисията посочва загубите, които са понесли осигурителните фондове от изпадналата в несъстоятелност Народна банка, равняващи се на 1.8% от БВП.
За 2014 г. Брюксел очаква дефицитът да остане на същите високи нива, както през тази година (8.3 на сто), а за 2015 г. прогнозата е спад на дефицита до 6.3 на сто, съобразен с целите, отразени в кредитното споразумение на страната.